poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Trest za znevažování levnějšího léčiva kvůli zisku

8.2.2023

Farmaceutická společnost Novartis dostala pokutu za zneužití dominantního postavení na trhu. Záměrně zpochybňovala bezpečnost „konkurenčního“ levnějšího výrobku, aby zvýšila prodej svého výrazně dražšího produktu.

Osm let po stížnosti spotřebitelské organizace Test-Achats dostala farmaceutická společnost Novartis pokutu 2,8 milionu eur od belgického Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Podle kolegů je tak v zemi poprvé uznána vina farmaceutické společnosti za to, že dává přednost zisku před etickými a dokonce právními principy

Léky Lucentis (Novartis) a Avastin (Roche) patří do stejné skupiny léčiv a podle různých studií financovaných belgickým státem mají stejnou terapeutickou hodnotu. Oficiálně je Avastin registrován pouze pro léčbu rakoviny, od roku 2005 se však používá také k léčbě věkem podmíněné makulární degenerace (VPMD), což je závažné oční onemocnění.

Lucentis je pro léčbu této nemoci přímo  schválen, ale je mnohem dražší – v době podání stížnosti stál více než 800 eur, zatímco cena Avastinu byla 40 eur. Přesto se firma Roche nikdy nepokusila získat oficiální schválení Avastinu pro léčbu VPMD, naopak – firmy Novartis a Roche jsou finančně propojené, proto cíleně vyvolávaly pochybnosti o bezpečnosti Avastinu při léčbě VPMD, aby přiměly oftalmology požívat Lucentis. Z belgického zdravotního pojištění se tak dlouhodobě platí mnohanásobně dražší přípravek, než je nutné.

Novartis za toto jednání dostal pokutu ve výši2,8 milionu eur, což je však velmi nízká částka ve srovnání s pokutami, která byla v obdobných řízeních vyměřena v Itálii (přes 182 milionů eur pro Novartis a Roche) nebo ve Francii (444 milionů eur pro Novartis, Roche a Genentech). Jde o malý zlomek mnohamilionových nákladů belgického zdravotnického systému na proplacení léčby Lucentisem. Podle údajů belgické oftalmologické společnosti bylo za období 2009–2014 zbytečně vynaloženo 200 milionů eur a podle některých zdrojů dosahuje současná částka více než půl miliardy eur. Kromě toho je z rozhodnutí úřadu zcela vynechána společnost Roche.

Související články