poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jak (ne)čistit zubní kartáček

9.2.2023

Pravidelné a správné čištění zubů chrání před kazy a dalšími zdravotními problémy, málokdo však věnuje dostatečnou pozornost péči o zubní kartáček. Nabízíme vám rady americké spotřebitelské organizace Consumer Reports.

Nebylo jednoznačně prokázáno, že by bakterie, které se v kartáčku na zuby usazují, měly nepříznivé účinky na zdraví. Přesto je však vhodné udržovat kartáček čistý. Po použití jej důkladně opláchněte vodou a uložte jej ve svislé poloze a nechte volně oschnout. Nezakrývejte kartáček a neuchovávejte ho v uzavřené nádobě, může to podporovat růst nežádoucích bakterií. Na cesty můžete použít pouzdro, igelitový sáček nebo skládací cestovní kartáček, ale jakmile dorazíte do cíle, vybalte ho a uchovávejte ho odkrytý na čistém a suchém místě.

Jsou-li v jednom kelímku nebo držáku kartáčky více členů domácnosti, nesmí se navzájem dotýkat.  Kelímek nebo držák musí být co nejdále od záchodu nebo v suché a větrané skřínce nebo zásuvce. Elektrické zubní kartáčky se také suší postavené ve svislé poloze.

K čistotě kartáčku může přispět opláchnutí ústní vodou. Podle některých výzkumů může ponoření zubního kartáčku do 3% peroxidu vodíku nebo některých ústních vod snížit množení bakterií. Neodporučuje se mýt kartáček na zuby v myčce na nádobí nebo jej čistit ošetřením v mikrovlnné troubě nebo ultrafialovým zářením, protože ho to může poškodit.

Zubní kartáček s nikým nesdílejte a nikomu ho nepůjčujte ani jednorázově, protože tím napomůžete přenosu tělesných tekutin, cizích bakterií nebo virů.

Účinnost zubního kartáčku klesá s opotřebováním štětinek, proto ho vyměňte za nový vždy po 2-4 měsících, ale i dříve, pokud na něm zpozorujete změny.

Související články