poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

USA zpřísní pravidla pro obsah olova v dětské výživě

10.2.2023

Americká léková a potravinová agentura FDA zveřejnila návrh nových pravidel, která sníží obsah olova v některých výrobcích balené kojenecké a batolecí výživy pro děti do 2 let.

Olovo a další těžké kovy mohou mít vážný negativní odpad na zdraví, zejména u kojenců a malých dětí. V této souvislosti se hovoří o poruchách pozornosti, hyperaktivitě, problémům chování a sníženém IQ. Nově by obsah olova v potravinách z ovoce a většiny zeleniny, smíšených pokrmech včetně obilných a masových směsí, jogurtech, pudincích a mase v USA nemělo překročit 10 ppb, tj. 10 miliardtin.

V suchých obilovinách a pokrmech z jednoho druhu kořenové zeleniny (např. mrkev, batáty, řepa) by podle návrhu maximální obsah nesměl přesahovat 20 ppb. Jde o tzv. akční limity, tedy hladiny, které nejsou přísně vzato maximální povolenou hranicí, ale pokud je produkt překročí, FDA ho může považovat za kontaminovaný a přikročit k donucovacím opatřením vůči výrobci. 

Odhaduje se, že nově definované akční limity mohou snížit ohrožení malých dětí konzumací olova o 24–27 %. Organizace zabývající se bezpečností potravin včetně spotřebitelské organizace Consumer Reports se však domnívají, že by hraniční hodnoty u některých potravin (např. cereálií nebo sladkých brambor) měly být ještě nižší.

FDA zatím nestanovila ani přípustnou hladinu olova třeba v sušenkách na prořezávání zoubků nebo buchtičkách, přitom některé testy  odhalily vyšší kontaminaci než v případě kojenecké a batolecí výživy. V současné době FDA nemá limity na povolené množství olova v potravinách, s výjimkou doporučené maximální hodnoty 100 ppb v cukrovinkách, které pravděpodobně často konzumují malé děti. V roce 2022 zveřejnila doporučení na maximální obsah 10 ppb olova v jablečném džusu a 20 ppb v ostatních džusech. Agentura pro ochranu životního prostředí určila limit olova 15 ppb v pitné vodě z veřejných zdrojů a 5 ppb v balené vodě.

Přítomnost olova a dalších těžkých kovů v dětské výživě je dlouhodobý problém. Těžké kovy se přirozeně vyskytují v životním prostředí, ale do potravin se většinou dostávají z vody a půdy, které byly kontaminovány průmyslovou výrobou, zemědělstvím nebo jiným způsobem, například olovnatým benzínem. 

Nové americké akční limity (10 ppb) v řadě potravin pro děti jsou přísnější než evropské (20 ppb). Stále se čeká na snížení norem pro arsen, kadmium a rtuť v dalších potravinách. Jediným dalším omezením pro dětskou výživu je zatím 100 ppb pro anorganický arsen v rýžových cereáliích.

Související články