poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jak ušetřit při pečení

13.2.2023

Nejméně energie při přípravě dobrého pečeného kuřete, pečených brambor a dušené zeleniny spotřebuje horkovzdušná fritéza a mikrovlnka, ukázalo britské srovnání.

Britská spotřebitelská organizace Which? srovnala přípravu pečeného kuřete, pečených brambor a dušené zeleniny za pomoci různých kuchyňských spotřebičů, aby zjistila, jaký způsob vaření je nejlevnější a má nejlepší výsledek.

Testovací tým připravil pečené kuře, pečené brambory a dušenou zeleninu v mikrovlnné troubě, horkovzdušné fritéze, tlakovém hrnci a halogenové troubě a porovnával výsledky s pečením ve vestavěné elektrické troubě a na indukční varné desce. Zaznamenávalo se, jak dlouho se každé jídlo vaří, měřila spotřebovaná elektřina a vypočítala konečná cena pokrmu. Hodnotily se i senzorické vlastnosti jídla.

Kolegové zjistili, že nejlevnější (ale bez křupavé kůrčičky) je příprava kuřete v tlakovém hrnci (o ¾ levnější než v elektrické troubě). Výhodná je rovněž horkovzdušná fritéza a o něco méně pak slow cooker, zatímco halogenová trouba jej upeče za zhruba stejně náklady jako běžná vestavěná trouba, ve které se maso navíc trochu vysuší. Nejchutnější výsledek zajistily horkovzdušná fritéza a halogenová trouba a z horkovzdušné fritézy bylo maso nejšťavnatější.

Podle výsledků testu lze upéct brambory nejlevněji a s velmi dobrým výsledkem ve vzduchové fritéze, ovšem pro menší počet osob, protože tyto spotřebiče mají omezenou kapacitu. Velmi výhodný a účinný je rovněž tlakový hrnec.

Pro přípravu dušené zeleniny je dle výsledků testu nejlevnějším pomocníkem mikrovlnka. Nejchutnější výsledek nabídla indukční varná deska, ale spotřeba energie byla více než dvojnásobná oproti nákladům na použití mikrovlnné trouby. Tlakový hrnec spotřeboval o něco více energie než indukční varná deska a zeleninu převařil. Mikrovlnná trouba i varná deska poskytují lepší kontrolu nad dobou vaření než tlakový hrnec. Použití mikrovlnné trouby pro rychlou přípravu vařené zeleniny tedy šetří náklady na energii a nabízí chutný výsledek.

Když už je trouba zapnutá, je pro úsporu elektřiny nejvýhodnější v ní připravit co nejvíce jídel. Pokud vaříte větší množství jídla najednou, například o víkendu, je proto lepší používat elektrickou troubu, než vařit po dávkách v menším zařízení, jako je třeba horkovzdušná fritéza.

Související články