poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Nepleťme si potravinovou intoleranci s alergií. Testům z internetu nevěřte

20.2.2023

Potravinová intolerance a potravinová alergie jsou dva zcela odlišné zdravotní problémy. Pro potravinovou intoleranci neexistují diagnostické testy. Je proto vždy optimální poradit se s lékařem a postupovat podle jeho pokynů.

Více než desetina Belgičanů se domnívá, že má intoleranci na některou potravinu, ale jen tři procenta obyvatel má potravinovou alergii, uvedla belgická spotřebitelská organizace Test Achats. Časté potíže, jako jsou bolesti žaludku a průjem, nebo vyrážky či svědění po konzumaci některých potravin mohou svědčit o alergii, ale podobně se projevuje také potravinová intolerance. Alergie ovšem může způsobit velmi vážné, někdy dokonce život ohrožující reakce (potíže s dýcháním, otoky očních víček, rtů, jazyka a hrdla, pokles krevního tlaku i ztrátu vědomí). Tyto příznaky se objevují i po konzumaci malého množství dané potraviny, a to ihned, po několika minutách, ale i po několika hodinách. Symptomy potravinové intolerance bývají mírnější a mnohdy se objevují až od konzumace určitého množství problematické potraviny. Přecitlivělost na některé potraviny může prozradit také bolest hlavy a únava. Tento typ nesnášenlivosti většinou neústí ve vážnější problémy.

Potravinová alergie je abnormální reakce imunitního systému na specifickou látku přítomnou v potravině. Imunitní systém pak vytváří takzvané IgE protilátky. Potravinová intolerance je mnohem častější než potravinová alergie. Imunitní systém v jejím případě nehraje roli a nedochází k produkci protilátek. Problém většinou spočívá v trávicím systému, který neumí strávit některé látky kvůli nedostatku určitých enzymů nebo bílkovin.

Mezi hlavní potravinové alergie s vážnými následky patří alergie na ořechy, arašídy, vejce, kravské mléko, ovoce a zeleninu, pšenici, ryby a korýše. K hlavním potravinovým intolerancím patří intolerance laktózy (mléko a mléčné výrobky) a intolerance lepku (celiakie). Některé osoby reagují také na potravinářská aditiva, jako jsou zvýrazňovače chuti, konzervační látky, barviva, vůně a příchutě.

Alergii na potraviny lze diagnostikovat různými způsoby, například testem na přítomnost IgE protilátek v krvi, kožním testem na předloktí (prick test) nebo vyšetřením, při kterém pacient konzumuje problematickou potravinu ve zvýšeném množství pod lékařským dohledem.

Pro zjištění potravinové intolerance neexistují spolehlivé diagnostické testy. Některé internetové stránky však nabízejí testy, které údajně umí odhalit potravinovou nesnášenlivost na stovky látek pouze z jednoho vlasu s kořínkem. Jejich průkaznost nebyla spolehlivě vědecky prokázána. Ani krevní testy na přítomnost IgE protilátek prodávané na internetu nejsou důvěryhodné. Nejvyšší zdravotní úřad Belgie vydal varování před takovými testy, které jsou zbytečným plýtváním peněz i času.

Potravinovou alergii ani potravinovou intoleranci nelze vyléčit léky. Pokud znáte látku, která spouští jejich příznaky, je třeba ji zcela vyloučit z jídelníčku, a to zejména v případě alergie. Evropské předpisy vyžadují, aby ve složení všech balených potravinářských výrobků byl viditelně uveden obsah kteréhokoliv z 14 hlavních alergenů.

Související články