poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jak moc jsou (ne)zdravé hranolky z horkovzdušné fritézy?

22.2.2023

Ačkoliv je příprava jídel v horkovzdušné fritéze považována za zdravější než smažení v klasické fritéze, na vlastnostech výsledného pokrmu se podílejí i další faktory. Poznatky z belgických spotřebitelských testů ukázaly, že je rozumnější vyhýbat se smaženým jídlům obecně.

V klasické fritéze se hranolky a jiné potraviny smaží v oleji. Horkovzdušné fritéze k dosažení stejného výsledku stačí horký vzduch a pouze malé množství oleje či tuku. Který z obou způsobů přípravy je lepší pro zdraví, záleží na obsahu tuku a akrylamidu v hotovém pokrmu. Podle testu, který provedla belgická spotřebitelská organizace Test-Achats, hranolky z horkovzdušné fritézy obsahují zhruba o polovinu tuku méně (5 g na 100 g pokrmu) než hranolky z běžné fritézy (11 g tuku na 100 g pokrmu).

Nezávisle na typu použité fritézy je přibližně 10 % tuku v hotových hranolkách tvořeno nasycenými mastnými kyselinami. Hranolky smažené na oleji obsahují mnohem více tuku, proto je v nich zhruba 1 g nasycených mastných kyselin na 100 g, zatímco v hranolkách z horkovzdušné fritézy je 0,5 g nasycených mastných kyselin na 100 g. Obsah nasycených mastných kyselin je však ovlivněn také typem použitého tuku. V živočišném tuku je jich více než v rostlinném ojeli.

Akrylamid je látka, která vzniká při zahřátí některých potravin na teploty vyšší než 120 °C. Podle vědeckých výzkumů může jeho přítomnost ve stravě zvýšit riziko rakoviny. Belgický test ukázal, že hranolky z horkovzdušné fritézy obsahují stejné nebo menší množství akrylamidu než hranolky z klasické fritézy, další rozdíly vyvolává zvolená teplota a doba smažení. Pro omezení tvorby akrylamidu proto kolegové doporučují vždy dodržovat pokyny výrobce na balení hranolků. Neváhejte zkrátit dobu smažení, pokud je pokrm hotový dříve, než se píše v návodu. Hranolky určené do horkovzdušné fritézy nepřipravujte na oleji v troubě nebo v klasické fritéze.

Horkovzdušná fritéza je často považována za zdravější alternativu, protože hranolky z ní obsahují poloviční množství tuku než hranolky z klasické fritézy. Přesný obsah tuku však závisí také na tloušťce hranolků nebo čerstvost použitého oleje. Co se týče množství akrylamidu, záleží také na době vaření, nikoliv jen na typu spotřebiče.

Nelze tedy jednoduše určit, jaký typ fritézy připraví zdravější hranolky. Vhodnější je maximálně omezit konzumaci hranolků a dalších smažených pokrmů obecně. Taková jídla mají obvykle nízké nutriční skóre, a proto nepatří do zdravé výživy.

Související články