poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Řada mycích prostředků obsahuje nežádoucí chemii

27.2.2023

Prostředky k mytí nádobí by neměly obsahovat škodlivé látky, protože při ručním mytí se nelze zcela vyhnout kontaktu s pokožkou. Pět z 29 testovaných výrobků pro ruční mytí v dánském testu však obsahovalo alergenní látky nebo endokrinní disruptory.

Spotřebitelská organizace Forbugerrådet Tænk prověřila složení 29 oblíbených prostředků dostupných na dánském trhu. Řídila se při tom informacemi uvedenými na obalech jednotlivých produktů.

Deset výrobků v testu obdrželo nejlepší hodnocení. Kolegové doporučují řídit se při výběru ekologickou certifikací a označením o vhodnosti pro alergiky. Většina prostředků na mytí nádobí, 18 z 29, však obsahovala vonné látky, které mohou vyvolat alergickou reakci. Vůně nijak neovlivňuje účinnost mycího produktu, mytí nádobí se bez ní obejde.

Nejnižší hodnocení obdrželo pět zkoumaných výrobků – Fairy Platinum a Fairy Ultra Original od P&G, Pure & Clear a Ultra Hygiejne od Vel (Colgate Palmolive) a Natural washing-up liquid Bergamot značky Yope. Čtyři z nich obsahovaly alergenní konzervační látky benzisothiazolinone a methylisothiazolinone. Ve dvou byly endokrinní disruptory BHT a benzofenon-4.

Výsledky testu naleznete zde. U každého produktu je zobrazena ikonka baňky, která svojí barvou a písmenem ukazuje, jak byl ohodnocen. Zelená s písmenem A znamená nejlepší známku, černá s písmenem C naopak nejhorší výsledek.

Související články