poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Nežádoucí látky v domácí chemii

2.3.2023

Každý třetí čisticí nebo prací přípravek v dánských testech provedených od roku 2020 obsahoval chemikálie, které mohou škodit člověku i přírodě.

Spotřebitelská organizace Fobrugerrådet Tænk shrnula závěry osmi testů výrobků na mytí nádobí, odstraňovačů skvrn nebo univerzálních čisticích prostředků. Z celkem 196 výrobků kvůli obsahu problematických látek dostalo nejhorší chemické hodnocení 47. Laboratoř odhalila alergeny, endokrinní disruptory nebo substance znečišťující životní prostředí.

Konzervační látky mohou vyvolat celoživotní kontaktní kožní alergie, které se obvykle projevují vyrážkou. Endokrinní disruptory narušují hormonální rovnováhu organismu. Zvláště citlivý na jejich účinek je plod v těle matky. Karcinogeny, mutageny nebo chemikálie toxické pro reprodukci (neboli snižující plodnost) bývají zařazeny na unijní seznam látek vzbuzujících mimořádné obavy (SVHC). Do skupiny látek škodlivých pro životní prostředí patří mnoho různých chemikálií s rozmanitými vlastnostmi a účinky. Například řada z nich se v přírodě velmi špatně rozkládá a hromadí se v ní, jiné jsou nebezpečné pro vodní rostliny a živočichy.

Mnoho testovaných produktů obsahovalo parfémové složky. Vonné látky však mohou způsobovat celoživotní alergie, které se projevují například ekzémem. Ten má potenciál přejít do chronické podoby a silně pak snížit kvalitu života. Vůně přitom není pro čisticí účinek nezbytná.

Většina problematických složek, na které upozornily výsledky dánských testů, byly zcela legální a výrobky s nejhorším hodnocením nebyly samy o sobě škodlivé.. Jejich hromadné používání však zvyšuje vystavení lidí i planety nechtěným účinkům škodlivých chemikálií, proto je lepší se jim vyhýbat. Podle některých vědců již lidstvo vyprodukovalo tolik chemikálií a v tak velkém množství, že příroda na Zemi je nedokáže rozložit, přeměnit a neutralizovat.

Z obalu pracích a čisticích prostředků nelze vždy vyčíst všechny složky, jako je tomu u potravin. EU v současné době reviduje předpisy o chemikáliích v těchto výrobcích, což zahrnuje také nutnost informovat o složení na obalech.

Při nákupu pracích a čisticích přípravků vyhledávejte ekologická označení a výrobky bez parfemace. Vyhýbejte se chlóru a optickým rozjasňovačům, na bílé prádlo místo nich použijte prášek s bělidlem. Pozor na alergenní konzervační látky, jejichž název končí na –thiazolinone, například methylisothiazolinone nebo benzisothiazolinone. Složení produktů najdete na internetových stránkách výrobce. Čističe používejte střídmě a jen v nutných případech. Vždy dodržujte návod k použití a nepoužívejte větší množství, než je skutečně třeba.

Související články