poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Podporuje kofein růst vlasů? Jednoznačné důkazy nejsou

3.3.2023

Kofein může stimulovat růst vlasů v laboratoři, ale jeho účinek v reálných podmínkách zatím nebyl spolehlivě prokázán. Z dostupných studií nelze usuzovat nic o efektu šamponů, kondicionérů nebo toniků na vlasy s obsahem kofeinu.

Internetový časopis Medizin transparent organizace Cochrane Austria zveřejnil výsledky metastudie, která hledala odpověď na otázku, zda produkty vlasové péče s kofeinem skutečně pomáhají proti dědičnému vypadávaní vlasů a zda působí stejně u mužů a žen. Ve třech vědeckých databázích je uloženo několik studií, jak laboratorních, tak s účastníky obou pohlaví.

Podle laboratorních výsledků kofein proniká pokožkou hlavy do vlasových kořínků. Další závěry z toho činit nelze. Čtyři studie zkoumaly účinek kofeinu na vlasy u mužů a dvě u žen, a to při dědičném zatížení. Jedna studie neprokázala žádný efekt. U pěti dalších vědci zaznamenali slabší vypadávání vlasů nebo větší spokojenost se zkoumanými produkty. Všechny tyto výzkumy však měly vážné nedostatky. Kritéria pro výběr účastníků nebyla jednotná. U dvou studií nebyla zveřejněna všechna shromážděná data a výsledky proto nebyly zcela srozumitelné. Zprávy obsahovaly řadu nepřesností, některé se nezabývaly přesně měřitelnými daty, jako je hustota vlasů nebo počet vypadaných vlasů, ale ani ověřením dědičnosti problému u sledovaných osob.

Závěry jedné studie vycházely z osobního dojmu zapojených žen. Vzorek účastníků byl příliš malý k zobecnění poznatků. Nejméně čtyři studie sponzoroval výrobce kofeinového vlasového produktu, což zvyšuje jejich nedůvěryhodnost kvůli možnému střetu zájmů. Na základě objevených prací tedy nelze tvrdit nic o působení kofeinu z vlasových přípravků proti vypadávání vlasů, ačkoli je teoreticky možný. Proto také kofein není zmíněn v odborné medicínské literatuře jako látka pro léčbu plešatění.

Dědičné vypadávání vlasů se odborně nazývá androgenetická alopecie. Vyskytuje se převážně u mužů kvůli vyšší hladině testosteronu. V Evropě postihuje přibližně 80 % mužů starších 70 let a 40 % žen stejného věku. Vysoká hladina testosteronu může vést k výraznější ztrátě vlasů také u žen, například v pubertě nebo po menopauze. Nejde o zdravotní, nýbrž o kosmetický problém, který však bývá velmi stresující. Existují také ​​jiné formy vypadávání vlasů, například v důsledku některých onemocnění nebo léčby.

Kofein údajně pomáhá bojovat s dědičným vypadáváním vlasů díky svému antitestosteronovému účinku. Kofein inhibuje enzym (fosfodiesterázu), který způsobuje přeměnu testosteronu na jeho aktivní formu, dihydrotestosteron. Kofein aplikovaný na pokožku hlavy podle svých propagátorů migruje ke kořínkům vlasů a snižuje tam účinnost testosteronu, což vede k prodloužení růstové fáze, lepšímu prokrvení vlasových kořínků a rychlejšímu růstu vlasů. Nicméně zatím jde o pouhou teorii. Skutečný přínos mytí kofeinovým šamponem a používání dalších kosmetických přípravků s kofeinem je nejasný.

Účinky jiných látek proti dědičnému vypadávání vlasů jsou prozkoumány mnohem lépe. Minoxidil se aplikuje na pokožku hlavy a prokazatelně zabraňuje vypadávání vlasů. Jeho vedlejším účinkem může být podráždění kůže. Finasterid je perorální lék, který působí proti vypadávání vlasů inhibicí účinků testosteronu. U mužů může tato látka ovlivnit sexuální život a například narušit potenci či snížit libido. U žen takové problémy nebyly pozorovány, ale užívání finasteridu v těhotenství může poškodit plod.

Související články