poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Dobrý záchod má kvalitní splachování a šetří vodu

6.3.2023

Kvalitní záchodová mísa s nádržkou si dobře poradí se splachováním už napoprvé a nemusí být drahá, ukázal test americké spotřebitelské organizace Consumer Reports.

Toalety se mění a vylepšují stejně jako všechny ostatní výrobky. Současné záchody spotřebují méně vody než starší a obvykle fungují lépe. Tvar záchodových mís je dokonalejší, splachování bývá účinnější a některé produkty mají dokonce nepřilnavý povrch. Do testu byly zařazeny desítky modelů. Tým v laboratoři je připojil ke speciálně vytvořenému systému, který měřil objem a průtok vody směrem do toalety i z ní. V klíčové zkoušce spláchnutí pevného odpadu bylo použito skoro 5 l simulovaného odpadu sestávajícího z pevných polyetylenových kuliček, houbiček zatížených šrouby a suchých latexových kondomů naplněných vodou. 

Tým zaznamenával, kolika spláchnutími si jednotlivé vzorky poradí s takovým odpadem. Nejlepším stačilo jedno, zatímco nejhorší se ihned ucpaly. Testovaly se rovněž samočisticí vlastnosti toalet, hlučnost nebo schopnost odplavit odpad odtokovým potrubím až do kanalizace nebo septiku.

Nejlépe si vedly modely značek American Standard, Glacier Bay, Gerber a Icera Chine. Některé z nejlepších toalet v testu stály 200 USD nebo méně. Jiné však nelze legálně používat v několika amerických státech, protože Kalifornie, Colorado, Texas a Washington zakázaly prodej nebo instalaci toalet, které nesplňují normu WaterSense agentury pro ochranu životního prostředí vztahující se na objem vody při splachování.

Consumer Reports upozornila, že před nákupem je nutné dobře kontrolovat, kterou toaletu zákazník skutečně kupuje. Některé modely měly podobné názvy nebo čísla, některé měly více variant a například jedna verze Kohler Kelston splňovala standard WaterSense, zatímco jiná ne.

Původní článek včetně videa o testu najdete zde

Související články