poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Samoopravy u Applu jsou drahé a komplikované

9.3.2023

Apple nabízí v několika evropských zemích novou službu, která spotřebitelům umožňuje, aby sami vyměnili některé díly svých zařízení. Jde však o náročný a drahý proces, který platí jen pro novější přístroje.

V rámci nové služby si lze pořídit originální náhradní díly, například baterii, displej, reproduktor, fotoaparát nebo zařízení k vložení SIM karty. Apple nabízí zájemcům přístup k opravárenským manuálům i možnost půjčit si potřebné nástroje. Ty jsou nezbytné, protože Apple nepoužívá standardní šrouby. Španělská spotřebitelská organizace OCU zjišťovala, jak služba funguje.

Výměna součástek není snadná. Například u iPhone 7 a novějších modelů ji komplikuje použití speciálních lepidel. Pro oddělení lepených částí je potřeba vysoká teplota a ostré nástroje. Může se tak zvýšit riziko poškození, na které se ovšem záruka Apple nevztahuje.

Počet potřebného speciálního nářadí pro opravu není zanedbatelný. Celý proces je velmi komplikovaný ve srovnání se zařízeními, jako je například Fairphone, který je navržen jako snadno opravitelný modulární přístroj. Výměna baterie (bez nářadí) a obrazovky (pomocí jediného šroubováku PH00, který je součástí balení) u něj trvá méně než minutu.

Představa, že si můžete telefon opravit sami, aniž byste jej museli resetovat a poslat do servisu, je lákavá. Finanční úsporu to však podle španělských kolegů nepřinese. Například výměna obrazovky iPhone 12 by při koupi displeje a vypůjčení nářadí stála nejméně 357 eur, a to s rizikem, že se vám to nakonec nepovede nebo že během opravy dojde k dalším škodám. Přitom odhadovaná cena stejné opravy při využití oficiální technické služby Apple je 351,09 eur a trvala by 6–10  pracovních dnů včetně dopravy.

Dalším háčkem je modelové omezení. Do programu svépomocných oprav Apple reálně zahrnul pouze iPhony od modelu iPhone 12 a některé MacBooky prodávané od roku 2020, protože jde o zařízení, pro která jsou aktuálně dostupné náhradní díly a manuály. Apple tak představuje jako výhodnou novinku to, co je podle evropské směrnice o opravitelnosti spotřebičů povinné

Související články