poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Některé šampony pro psy nemají vhodné složení a mohou uškodit

13.3.2023

Psí šampony mají být přizpůsobeny pH psí kůže a zároveň nesmí škodit člověku, který zvíře myje. V rakouském testu si vedl velmi dobře pouze jeden produkt.

Rakouská spotřebitelská organizace VKI testovala 25 psích šamponů. Cílem bylo zjistit, zda šampony pro psy obsahují rizikové aromatické nebo konzervační látky a jaké mají hodnoty pH. Pro tyto výrobky neexistují závazné normy, ale při používání přichází psí šampon do styku s lidskou pokožkou, proto se kolegové řídili požadavky na kosmetiku určenou pro člověka.

Testovalo se v laboratoři a srovnávaly se údaje uvedené na obalech. Jednoznačně nejlepší byl vzorek Wuscheltige značky Hund & Herrchen, který jako jediný v testu obdržel velmi dobré hodnocení. Devět testovaných výrobků mělo dobré nebo uspokojivé hodnocení. Pět produktů od hodnoticího týmu obdrželo dostatečnou známku a nejhůře si vedl Keep Calm Conditioning Shampoo značky Hownd.

Vzhledem k nedostatku vědeckých studií není známo, zda mohou být psi alergičtí na stejné aromatické látky jako lidé. Proto je lepší nevystavovat zvíře možnému riziku a používat výrobky bez parfemace. Jediným účelem psích šamponů je zbavit zvíře nečistot a nežádoucích pachů, k čemuž jsou důležité povrchově aktivní látky a vonné látky nejsou nutné. Test odhalil alergenní aromatické látky u 23 produktů, ve vzorku značky Fento jich bylo 10, u značky Hownd 9.  Při používání psích šamponů je proto vhodné mít rukavice.

Šampony pro psy v Rakousku nejsou klasifikovány jako kosmetika nebo mycí a čisticí prostředky, výrobci proto nemusejí uvádět seznam složek na obalu. V Německu jsou řazeny k pracím a čisticím prostředkům, proto musí přiznávat alergenní vonné i konzervační látky. Obaly 20 testovaných produktů přesto uváděly plné složení, jak tomu je u běžné kosmetiky.

Test zjišťoval obsah konzervačních látek ze skupiny isothiazolinonů, které vyvolávají časté alergie a mohou být toxické. Isothiazolinony se používají v barvách na stěny, čisticích prostředcích nebo kosmetice. Vyskytovaly se v testovaných výrobcích značek 8in1, Croci, Frento, Hownd a Trixie.

Lidská kůže má mírně kyselé pH (okolo 5,5), pH psů je téměř neutrální (okolo 7,5). Psí kůže je tenčí než lidská, proto jí mohou kyselejší nebo zásadité prostředky uškodit. Šampon určený lidem tak pro psy není vhodný. V testech byly produkty značek Hownd, Naturally Good, Perro a Karlie Flamingo shledány jako příliš kyselé. Přípravky od Tuulove, Hautsinn, Alles Seife, Wurzelstock, Joveg, Husse, Aesop a Wiener Seife byly příliš zásadité. VKI doporučuje produkty od Hund & Herrchen, Trixie a Lila loves it.

Některé z testovaných produktů byly inzerovány jako šampony s obsahem přírodních nebo organických složek. Tři šampony měly dokonce certifikát přírodní kosmetiky, ale testem odhalené nevhodné pH a obsah alergenních vonných látek takové označení velmi zpochybňují.

Související články