poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Vodu ušetříte volbou sprchy i způsobem sprchování

14.3.2023

Nejšetrnější bývají baterie s elektrickým ohřevem vody. Vyplatí se používat také ekologické nebo šetrné nastavení. Nabízíme vám rady britské spotřebitelské organizace Which?

O spotřebě je vhodné uvažovat už při výběru nové sprchy. Sprchová baterie s elektrickým ohřevem nevyžaduje přívod teplé vody. Ohřívá pouze vodu, kterou skutečně spotřebujete, a nedochází tak ke ztrátám energie jako při použití bojleru nebo kotle. Obecně má nižší průtok, zhruba 4–5 l teplé vody za minutu. To z ní dělá nejšetrnější volbu. Mixážní sprcha je připojena k přívodu teplé i studené vody. Podle modelu přes ni proteče 5–30 l za minutu. Masážní a jiné sprchy s velmi silným proudem vody jsou také připojené k přívodu teplé i studené vody a mají průtok okolo 14 l za minutu. Velmi tedy záleží na způsobu, jakým se sprchujete. Silnější proud vody může dobu sprchování zkrátit, ale pokud se rádi koupete déle, zvýší spotřebu vody.

Kromě typu sprchy je důležité zvážit také spotřebu elektřiny, zejména pokud máte baterii s ohřevem nebo s termostatem. U baterií nebo sprchových hlavic s ekologickým režimem může jeho použití snížit náklady téměř o polovinu, jak ukazují výsledky spotřebitelských testů.

Snížit náklady lze i bez výměny sprchy. Zkraťte dobu sprchování na pět minut. Zabraňte únikům vody, například kapání z baterie mimo dobu používání. Pravidelně odstraňujte vodní kámen ze sprchové hlavice. Máte-li možnost, používejte ekologický nebo šetrný režim baterie.

Související články