poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Wish uznal vinu, může se vrátit do Francie

29.3.2023

Internetové tržiště Wish specializující se na prodej levných položek uznalo vinu a souhlasilo s francouzskou pokutou 3 miliony eur za klamavou propagaci falešných slev. Nyní se snaží znovu dostat do povědomí zákazníků.

Koncem roku 2021 se odkazy na Wish přestaly objevovat ve francouzských vyhledávačích a příslušná aplikace zmizela z nabídky mobilních obchodů. Stalo se tak na pokyn Generálního ředitelství pro hospodářskou soutěž, spotřebitelské záležitosti a prevenci podvodů (DGCCRF) kvůli klamavé nabídce mnoha nebezpečných nebo padělaných produktů. Francouzský soud udělil tržišti se sídlem v Kalifornii pokutu ve výši 3 milionů eur na základě přiznání viny v důsledku občanskoprávní žaloby spotřebitelské organizace UFC-Que Choisir za klamavou propagaci falešných slev.

To vše byl následek politiky Wish z let 2018–2019, založené na nabídce extrémních slev, někdy až o nerealistických 90 %. Jen v listopadu 2018 vyšetřovatelé DGCCRF zaznamenali, že z 9 100 analyzovaných produktů bylo 83 % nabízeno ve slevě, a to v průměru o 89 %. Dle úřadu to bylo neslučitelné s běžnými obchodními praktikami, navíc většina původních cen neodpovídala skutečnosti.

Tváří v tvář těmto obviněním se společnost Contextlogic Inc., která provozuje Wish.com, pokusila přesunout vinu na jednotlivé prodejce, ale DGCCRF prokázalo, že odpovědnost nese výhradně internetové tržiště. To zákazníkům slibovalo produkty „o 50–80 % levnější než v obchodě“, nabádalo prodejce, aby jako referenční cenu používali cenu výrobce, nikoli skutečnou prodejní cenu, vyžadovalo od nich uplatňování 30denní lhůty pro odstoupení od smlouvy, požadovalo, aby využívali jeho vlastní přepravní společnost, a zakazovalo jim komunikovat se zákazníky mimo platformu. To vše svědčilo o komerční strategii založené na plošné nabídce falešných slev.

Název a složení řady produktů byly pouze v angličtině, přitom internetová stránka byla zjevně určena francouzsky mluvícím, a v nabídce bylo mnoho padělaných výrobků, zejména parfémy, oděvy nebo high-tech zboží připomínající známé značky. Vedení společnosti Contextlogic Inc. nakonec uznalo své pochybení a souhlasilo se zaplacením pokuty. Nyní se zdá, že se Wish snaží vrátit do povědomí Francouzů s velmi nízkými cenami, ale bez propagace falešných slev. Už se znovu objevuje ve výsledcích internetových vyhledavačů a jeho aplikace se vrátila do nabídky obchodů s aplikacemi, informovala spotřebitelská organizace UFC-Que Choisir.

Související články