poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Čistota filtru prospívá myčce i nádobí

4.4.2023

Nedostatečně umyté nádobí může spotřebitele upozornit na znečištěný filtr myčky. Jaké jsou další signály, které je třeba sledovat, a jak filtr očistit? Nabízíme vám rady britské organizace Which?.

Dobrý filtr v myčce zachycuje zbytky jídla a nečistoty, aby při mytí neulpívaly na nádobí. Také brání ucpání trubek, které může poškodit čerpadlo spotřebiče.

Špinavý filtr neplní správně svou funkci a nádobí a příbory nejsou po konci mycího cyklu dost čisté. Zpozorněte při zápachu z myčky, který způsobují nečistoty usazené ve filtru. Ty jsou nejen zdrojem nepříjemného odéru, ale také nežádoucích bakterií.

Kaluž vody na dně myčky po konci mycího cyklu může být rovněž důsledkem ucpaného filtru. Pokud vyčištění filtru nebo myčky nepomůže, obraťte se na odborníka. V návodu k použití řady přístrojů najdete rady, jak si při problémech počínat. Znečištění filtru odhalíte i pouhým pohledem, poznáte ho také podle nečistot jinde uvnitř myčky.

Filtr myčky by se měl čistit 1–2krát měsíčně, ale můžete mu věnovat pár minut i každý týden. Nejčastěji se nachází na dně myčky a nejsnáze se k němu dostanete po vyjmutí spodního koše na nádobí. Filtr lze obvykle vyjmout jednoduchým otočením a vytažením. Využijte příležitosti k setření veškerých nečistot ze dna přístroje měkkým vlhkým hadříkem. Vnější část filtru pořádně omyjte horkou vodou. Jemný měkký kartáček, například starý kartáček na zuby, vám pomůže dostat se ke všem částem vnitřního filtru. Čistý filtr vložte zpět stejným způsobem, jakým jste jej vyjmuli.

Samotné čištění filtru nevyřeší všechny problémy, které mohou nastat, ale je to dobrý začátek. Prodlužuje životnost spotřebiče a zlepšuje jeho výkon. Je-li však filtr nekvalitní, budete jej muset čistit mnohem častěji. Může se stát, že myčka ani nedokončí cyklus. Proto je dobré před koupí sledovat spotřebitelské testy a vybrat si spolehlivý spotřebič.

Související články