poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Na co vše lze použít prací prostředky?

5.4.2023

Přípravky na praní lze používat i k jiným účelům. Spotřebitelská organizace Which? ověřila účinnost pěti nápadů, které kolují na internetu.

Někteří uživatelé sociálních sítí doporučují používat tekutý prací prostředek na čistění podlahy. Britský test zjistil, že smícháním čajové lžičky pracího prostředku s několika litry horké vody vzniká roztok, který přiměřeně zvládne odstranit drobné nečistoty a méně odolné skvrny od potravin. Oproti používání čističe podlah však neušetříte. Kromě toho nelze spolehlivě doporučit používání pracího prostředku na všechny typy podlah, protože na ně není určený a může je poškodit.

Zatímco vytírání podlah pracím prostředkem částečně fungovalo, při čištění koberců se neosvědčilo. Jakékoli rady online, které doporučují přidat prací prostředek do stroje na čištění koberců, je lepší ignorovat, protože vytváří příliš mnoho pěny a může spotřebič poškodit. Mnohem účinnější je speciální produkt na koberce.

Často se prací prostředek doporučuje k čištění čalounění. Jde sice o účinnou metodu, ale je nutné předem zjistit na málo viditelném místě, zda prostředek neškodí čištěnému materiálu, a pak se snažit nábytek při čištění nepromočit. K aplikaci stačí půl lžičky pracího prostředku na 1-2 l teplé vody a měkká houbička. Je to nákladově efektivnější a šetrnější k životnímu prostředí než používání značkového osvěžovače tkanin.

Prací prostředek je velmi nevhodný pro čištění běžných povrchů v koupelně nebo kuchyni a mohl by je dokonce poškrabat. V testech si roztok vody a pracího přípravku sice poradil s rozlitými potravinami, zubní pastou a zbytky mýdla, ale kvůli absenci nebo nedostatku dezinfekčních látek většina pracích prostředků nezničí bakterie. Nemáte-li po ruce speciální výrobek, je podstatně vhodnější volbou prostředek na mytí nádobí

Potřít pracím prostředkem odolné skvrny na oblečení před samotným praním je podle kolegů z Which? skvělý způsob, jak se jich zbavit bez speciálního odstraňovače skvrn. Jednoduše naneste a nechte působit nejméně 10 minut, poté vložte oblečení do pračky. Tento postup funguje i na stopy po červeném víně nebo kávě.

Související články