poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Zrnková káva privátních značek nemusí být špatná

7.4.2023

Chuť kávy z velké části závisí na druhu kávy a kvalitě pražení kávových zrn, ale z obalu tyto informace nelze vždy vyčíst. V belgickém testu byly mezi nejlépe hodnocenými jak privátní, tak velké značky.

Při koupi kávy je důležité vědět, jaký typ vám chutná. Arabica má jemně nasládlou chuť s náznaky kyselosti, zatímco Robusta je silná a hořká. Roli hraje i pražení bobů: čím jsou tmavší, tedy praženější, tím intenzivnější a pikantnější je chuť výsledného nápoje. Na balíčcích zrnkové kávy ze supermarketu však tyto informace někdy zcela chybí, zjistila spotřebitelská organizace Test-Achats. Na téměř polovině z 24 testovaných výrobků nebyl žádný údaj, zda se jedná o arabiku nebo směs arabiky a robusty. Ačkoliv tyto informace nejsou povinné ze zákona, mohly by zákazníkovi usnadnit výběr.

Na obalech většiny vzorků byla uvedena intenzita chuti. Každý výrobce však používá vlastní stupnici, proto je těžké srovnávat jednotlivé značky. Na čtvrtině balení bylo pouze slovní označení jako „jemná“ nebo „středně pražená“.

60členný tým hodnotil chuť 24 vzorků v podobě kávy lungo připravené kávovarem na espresso. Polovina káv získala v průměru dobré hodnocení, zatímco druhá polovina byla některými členy panelu považována za příliš hořkou, příliš praženou nebo prostě nedostatečně silnou. Mezi nejlépe hodnocenými bylo stejně privátních značek jako značek velkých výrobců a výrobky ve všech cenových relacích.

Související články