poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Některé tipy na úsporu pracího prášku fungují, jiné ne

10.4.2023

Internet nabízí mnoho způsobů, jak ušetřit prací prostředek, ale řada z nich vede pouze k špatnému vyprání nebo dokonce k poškození prádla. Zjistila to spotřebitelská organizace Which? pomocí laboratorních testů.

Nastavení pracího prášku jedlou sodou má přispět k snadnějšímu odstranění skvrn a pachů, změkčit vodu a umožnit tak použití menšího množství prášku. Také má pomoci vybělit bílé prádlo. Jedlá soda skutečně pomáhá odstranit skvrny na oblečení, ale pouze cíleným ošetřením. Sodu je nutné rozmíchat v malém množství vody a nanést na skvrnu. Může však dráždit pokožku, vést k vyrážkám, zarudnutí nebo pálení. Proto nelze doporučit její přidávání do prášku na praní.

Sprchový gel může nahradit prací prostředek v nouzových případech, když potřebujete něco vyprat v ruce a nemáte prací přípravek, ale nehodí se k běžnému praní. Sprchový gel neodstraní nečistoty a bakterie usazené ve vláknech oblečení. Ty pak mohou škodit pokožce, způsobit akné nebo kontaktní dermatitidu.

Přípravek na mytí nádobí na prádlo nepatří. Obvykle obsahuje dráždivé chemikálie, které škodí pokožce. Prádlo nevypere a nevyčistí skvrny. Kromě toho silně pění, což není vhodné pro praní v pračce.

Prát bez pracího prostředku také není dobrý nápad. Test ukázal, že oblečení z ní vyjde mokré, ale stále stejně špinavé.

Prací vajíčko Ecoegg je zajímavý koncept, ale v testu se při jeho použití nepodařilo odstranit skvrny z prádla a ke skutečné čistotě bylo nutné vyprat oblečení dvakrát.

Snížit dávku pracího prostředku lze, pokud jej do pračky dáváte příliš mnoho, protože nadměrné množství nezvyšuje účinnost. Použijete-li však nižší dávku, než doporučuje výrobce, vaše prádlo se nevypere dobře.

Rozmíchat prášek před praním v troše vody je způsob, jak se vyhnout jeho špatnému rozpouštění nebo ucpání pračky. V testu se tento způsob osvědčil, podle výrobců je však třeba dávat pozor, protože některé prášky v tak koncentrovaném roztoku mohou poškodit prádlu.

Ušetřit na pracím prostředku lze koupí kvalitního výrobku určeného k ošetření konkrétního druhu prádla (bílého, barevného, černého, se skvrnami). Prádlo neperte častěji, než je skutečně třeba. Pračku nepřetěžujte, plňte ji na cca 80 % – prášek se dobře rozpustí, prádlo se správně opláchne, ušetříte vodu i elektřinu.

Související články