poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

V ČR se zhoršila situace u výskytu nákazy včel

12.4.2023

Výskyt roztoče, způsobujícího včelí nemoc varroázu, meziročně stoupl. Klesl však počet včelařských stanovišť, kde byl nalezen. Informovala o tom Státní veterinární správa a připomněla včelařům postup v případě nákazy.

Roztoč kleštík včelí (Varroa destructor) parazituje na zavíčkovaném plodu i na dospělých včelách. Poškozuje jejich tukové těleso, ochuzuje je o živiny a oslabuje včelí imunitu. Varroáza spolu virózami, chronickými otravami nebo nedostatečnou hygienou a výživou oslabuje včelstva a bez vhodných opatření může vézt k jejich úhynu.

Každoročně se vyšetřuje zimní měl (spad na dně úlu) z každého včelařského stanoviště na území České republiky. Podle výsledků je stanovena povinnost předjarního ošetření včelstev. Z výsledků letošního monitoringu vyplývá, že výskyt kleštíka včelího se meziročně zvýšil – procento stanovišť s průměrným počtem roztočů překračujícím počet tří stouplo. Zároveň však bylo už druhý rok více včelích stanovišť, kde nebyl vůbec žádný kleštík včelí.

Státní veterinární správa připomněla, že do poloviny dubna je nutné provést léčebné ošetření včelstev na stanovištích, kde byly nalezeny v průměru více než 3 roztoče na na včelstvo. Podrobné informace jsou k dispozici na webu SVS

Související články