poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Reklamy na Googlu mohou vést na phishingové weby

18.4.2023

Podvodníci skupují reklamu, která se zobrazuje v horní části výsledků vyhledávání na Googlu. Zákazníci obchodních řetězců Next, TK Maxx a Zara jsou tak přesměrováni na phishingové stránky, varovala britská organizace Which?.

Ve výsledcích vyhledávání jsou na prvních místech odkazy na internetové stránky, jejichž provozovatelé si u společnosti Google zaplatili reklamu. Když však jde o vyhledání maloobchodních řetězců Next, TK Maxx nebo Zara, jako první vidí britský uživatel reklamy na podvodné stránky, a teprve pod nimi najde adresy skutečných webových stránek prodejce. Při kliknutí na reklamní odkaz se otevře web nabízející odměnu v podobě nákupního poukazu při splnění několika jednoduchých úkolů. Během této činnosti uživatel poskytuje své osobní údaje. Podvodné stránky často uvádějí URL prodejce, ale po rozkliknutí reklamy je návštěvník lákán například k roztočení výherního kola a následně k zadání telefonního čísla nebo e-mailu.

Řetězec TK Maxx na Twitteru uvedl, že tyto podvody prověřuje, a vyzval zákazníky k opatrnosti. Next potvrdil, že odkaz v reklamě nesměřuje na jeho pravé internetové stránky, a uvedl, že požádá provozovatele vyhledávače o její odstranění. Reklamu na Googlu může zadat kdokoliv a podvodníci mohou proces zneužít. Vyhledávač na dotaz Which? odpověděl, že nahlášené reklamy prošetřuje.

Velká Británie připravuje zákon o online bezpečnosti, podle kterého budou muset vyhledávače, jako je Google, zajistit, aby se podvodné reklamy nedostávaly k uživatelům.

Rozpoznat falešnou reklamu není vždy jednoduché, proto je nejlepší neklikat na reklamní odkazy v horní části výsledků. Reklama na Googlu je vždy označena jako „reklama“ nebo „sponzorováno“. Stačí přejít o něco níže a navštívit pravé internetové stránky prodejce. Zavádějící reklamy lze nahlásit pomocí online formuláře

Související články