poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Zahradnická technika na benzín je na ústupu

24.4.2023

Povědomí o ekologickém dopadu zahradních strojů na benzinový pohon roste a je pravděpodobné, že legislativa v řadě zemí bude směřovat k jejich postupnému zákazu nebo omezení ve prospěch ekologičtějších alternativ.

Používání zahradní techniky na benzínový pohon, zejména sekaček na trávu, bylo široce kritizováno pro svou neekologičnost. Podle Agentury pro ochranu životního prostředí Spojených států (EPA) může jedna benzinová sekačka za hodinu znečistit ovzduší ve stejné míře jako 11 nových modelů šetrných aut. Nářadí na benzín navíc přispívá k emisím skleníkových plynů, je hlučné a obvykle vyžaduje častou údržbu.

Některé státy začaly zavádět opatření vedoucí k omezení nebo zákazu benzínových zahradních strojů. Například Kalifornie v roce 2021 oznámila, že chce do roku 2024 postupně ukončit prodej nových malých benzinových motorů (SORE), včetně těch, které se nacházejí v sekačkách na trávu nebo foukačích listí. Tento krok vyvolal širší diskusi. Podobné legislativní kroky nyní zvažují i další státy.

Ačkoliv zatím neexistují konkrétní předpisy platné pro celé Spojené království, místní úřady mají podle spotřebitelské organizace Which? pravomoc omezovat použití benzínového nářadí kvůli hluku nebo znečištění ovzduší. Populární výrobce zahradního nářadí EGO spustil v roce 2020 kampaň Challenge 2025, jejímž cílem je umožnit uživatelům venkovních zahradních spotřebičů do pěti let přejít od benzínového pohonu k napájení z baterie, což povede k výraznému snížení emisí a hluku a zároveň zvýší bezpečnost a uživatelský komfort.

Obliba akumulátorového elektrického nářadí, jako jsou sekačky na trávu, plotostřihy nebo motorové pily, roste.  Jsou šetrné k přírodě, protože neprodukují emise. Jsou obecně tišší než benzínové. Mají nižší nároky na údržbu – díly se opotřebovávají pomaleji a není třeba měnit olej ani zapalovací svíčky. Bývají lehčí a snáze se s nimi manipuluje. Lithium-iontové baterie mají dostatečnou výdrž a rychle se nabíjejí. Lze je dobít snadno a kdekoliv.

Vzhledem k rostoucí oblibě akumulátorových alternativ a zpřísňujícím se předpisům je pravděpodobné, že používání zahradního nářadí na benzínový pohon bude klesat. Jelikož výrobci neustále investují do bezdrátových technologií, lze od elektrického zahradního nářadí očekávat stále lepší výkon.

Související články