poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Kolik vajec týdně prospěje a neuškodí

25.4.2023

Vejce mají bohaté nutriční vlastnosti a prospívají zdraví. 60 g vajec poskytuje 8 g vysoce kvalitních bílkovin, které obsahují všech 9 esenciálních aminokyselin, které si tělo neumí vyrobit samo. Vyvarujte se však nadměrné konzumace syrových vajec, protože kromě zdravotních rizik mohou vést také k nedostatku vitamínů.

Souvislost mezi konzumací vajec a zdravím není dostatečně prokázaná. Zdravý člověk si však bez obav může dovolit sníst šest vajec týdně včetně vajec použitých například v majonéze nebo pečivu, tvrdí dietní poradkyně belgické organizace Test-Achats.

Vejce obsahují všechny živiny nezbytné pro vývoj kuřat. Bílek i žloutek obsahují velké množství bílkovin s vysokou biologickou hodnotou. Díky nim a vyváženému obsahu aminokyselin se vejce stalo referenčním standardem ve výživových výzkumech.  Bílek má vysoký obsah vitamínů a poskytuje 10–20 % doporučeného denního množství vitamínů A, D, E a K. Vejce dále obsahují minerály, jako je fosfor, selen, železo nebo zinek. Vaječný žloutek má vhodný poměr tuků – mnohem více mononenasycených a polynenasycených než nasycených mastných kyselin. Kyselina olejová, kyselina linolová a omega-3 mastné kyseliny výrazně prospívají zdraví. Vejce jsou hlavním zdrojem cholinu, látky potřebné pro správný průběh metabolických procesů, a zdrojem luteinu a zeaxantinu. Lutein a zeaxantin jsou karotenoidy s antioxidačními vlastnostmi, které brání onemocněním sítnice a mozku.

Každá potravina může mít za jistých okolností nepříznivý vliv na organismus, proto se nesmí přehánět ani konzumace vajec. Nelze však tvrdit, že by zvyšovala riziko kardiovaskulárních onemocnění nebo hladiny cholesterolu v krvi u zdravých lidí. Nadbytek cholesterolu v krvi není způsoben vysokou hladinou cholesterolu ve stravě, ale příjmem vysokého obsahu nasycených mastných kyselin.

Tepelná úprava vajec má mimořádný význam, a to jak z nutričního, tak ze zdravotního hlediska. Nedoporučuje se konzumace většího množství syrových vajec. Syrový vaječný bílek obsahuje avidin, který může vést k nedostatku vitaminu B8, protože narušuje vstřebávání biotinu. Doporučuje se vejce tepelně zpracovat i kvůli nebezpečí salmonelózy. Bakterie salmonely ničí zahřátí na teplotu 70° C po dobu několika minut. Způsob přípravy vajec má ovšem vliv na jejich nutriční vlastnosti – smažená vejce obsahují více kalorií a tuků než vařená.

Vejce skladujte v původním obalu v horní části chladničky, nejlépe užším koncem dolů. Pokud je budete uchovávat ve speciální přihrádce ve dveřích chladničky, kolísání teploty a kondenzace mohou zvýšit riziko kontaminace salmonelou. Vařená vejce rovněž uchovávejte v lednici.

Související články