poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Obaly jogurtů a dezertů často nebývají ekologické

26.4.2023

Většina malých kelímků od jogurtů, tvarohů nebo dezertů se nerecykluje nebo zatěžuje přírodu už při výrobě a přepravě, upozornila spotřebitelská organizace UFC-Que Choisir. Každoročně se tak spotřebuje přes 100 000 tun plastu.

Zatímco některé kelímky jsou vyrobeny z poměrně dobře recyklovatelného polypropylenu, většina z obalů, které se na francouzském trhu prodávají spojené po čtyřech nebo osmi (kompoty, tvarohy, dezertní krémy), jsou vyrobeny z polystyrenu. Ten je sice praktický, protože je lehký a pevný, ale v současnosti je téměř nerecyklovatelný. Někteří výrobci používají malé skleněné dózy. Recyklují se velmi dobře, nicméně výroba, přeprava i samotná recyklace jsou zdrojem velkého množství skleníkových plynů. Nejsou-li vratné, je lepší se jim vyhnout. Krémy (crème brulée, karamelový krém) bývají v keramických nádobkách. Ty se nerecyklují vůbec a jsou těžké, proto je přeprava extrémně energeticky náročná. Výjimkou nejsou ani obaly z hliníku (clafoutis, rýžový nákyp), který je poměrně dobře recyklovatelný, ale jeho výroba je energeticky pětkrát náročnější než výroba plastů.

Francouzští kolegové radí dávat přednost výrobkům ve větších kartonových obalech. Karton je podstatně lépe recyklovatelný než plast, nepředstavuje dlouhodobý problém kvůli znečištění a jeho přeprava a výroba produkují méně skleníkových plynů než sklo. Další ekologicky přijatelnou možností jsou velké skleněné obaly. A ve všech případech platí, že čím je balení větší, tím se spotřebuje méně obalu oproti menším jednotlivým porcím. Nezapomínejte upřednostňovat bio jogurty a dezerty vyrobené z čerstvých místních produktů a vyzkoušejte domácí produkci z vlastních zdrojů.

Související články