poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Spaní s domácím mazlíčkem má výhody i nevýhody

27.4.2023

Patří domácí mazlíček do postele? Nabízíme vám poznatky americké spotřebitelské organizace Consumer Reports, která zkoumala názory majitelů i odborníků.

V instagramovém průzkumu 49 % respondentů uvedlo, že domácí mazlíček s nimi nocuje pravidelně. Jejich důvody byly jak emoční („Cítím se s tím miláčkem bezpečněji.“), tak praktické („Je to mnohem jednodušší než se snažit o opak.“). Ostatních 51 % zvířata do postele nepouští buď z hygienických důvodů, nebo z obavy, aby pak postel nebyla plná chlupů.

Američtí kolegové se obrátili také na odborníky na zdravý spánek, alergology a specialisty na chování zvířat. Podle expertů spaní s domácím mazlíčkem nabízí mnoha lidem pohodlí a příjemnou společnost. U některých může snižovat úzkost a pomáhá pečovat o duševní zdraví. Podle jednoho výzkumu by mohlo spaní s kočkou u dítěte do věku jednoho roku snížit riziko vzniku alergie. Nicméně u osob, které mají alergii na zvířecí chlupy, vede spaní s domácím mazlíčkem k řadě příznaků, jako jsou svědění, rýma, kýchání, podráždění očí, kašel, vyrážka, únava nebo potíže se spánkem. Může se rovněž zhoršit astma kvůli intenzivnějšímu vystavení alergenům. Zvířeti v posteli je třeba se vyhýbat také při alergii na pyl, protože pyly se mohou zachytit v srsti. U zvířecích mazlíčků, kteří pobíhají venku, nezapomínejte na nebezpečí výskytu blech, klíšťat a dalších parazitů a na nemoci, které přenášejí.

Spát v posteli s lidmi může zvířatům někdy ublížit. Máte-li štěně nebo kotě, snadno ho zalehnete nebo se může zranit při náhodném pádu z postele.

Výzkumů o společném spánku s domácími mazlíčky není mnoho, ale některé studie naznačují, že přítomnost zvířete může negativně ovlivnit kvalitu spánku. Podle jedné studie ovšem mnoho lidí naopak věří, že se jim tak spí lépe, ačkoliv je zvíře každou noc budí. „Stejně jako když sdílíte postel s partnerem, musíte najít kompromis, který prospěje vám i vašemu zvířátku,“ říká Alicia Roth, Ph.D., klinická zdravotní psycholožka z Cleveland Clinic's Sleep Disorders Center.

Související články