poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Český veterinární dozor nad kuřecím je nadstandardní

1.5.2023

Státní veterinární správa (SVS) uvedla, že drůbež a všechna další zvířata na jatkách jsou odborně prohlédnuta před porážkou i po porážce a do obchodů nebo ke zpracování se dostává pouze maso ze zdravých kusů.

V roce 2022 bylo takto prohlédnuto 118 075 844 kusů hrabavé drůbeže, 171 607 krůt a 3 707 204 kusů vodní drůbeže. Vždy se eviduje doba přepravy, způsobilost a stav zvířat, poranění, úhyny, veškeré neobvyklé změny na těle a orgánech (otlaky, prosáknutí, překrvení, poranění, otoky), ale také případné známky neobvyklého chování, příznaky bolesti nebo utrpení.Maso, které by mohlo poškodit zdraví spotřebitelů, se nesmí dostat na trh ani do potravinové výroby. Na jatkách nebyl zaznamenán rozsáhlý výskyt tzv. bílých vláken v masu, jak uvádějí některé zdroje.

Vědci věnující se problematice bílých vláken v masu zatím nepotvrdili ani nevyvrátili prohlášení ochránců zvířat, že jde o důsledek nevhodného zacházení se zvířaty. Takové maso má nižší hodnotu na trhu, proto je řešení situace také v zájmu samotných chovatelů. Všechny případy, kdy se dostalo na trh, se týkaly zvířat poražených mimo území České republiky. Kontroly SVS neuvolňují maso s patologickými změnami k lidské spotřebě.

Související články