poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Správné mytí ochrání lak auta

3.5.2023

Při nesprávném mytí auta lze poškodit lak. Použití vhodného vybavení a dobře zvolená technika naopak může přispět k dokonalému vzhledu auta po dlouhou dobu. Nabízíme vám rady britské organizace Which?, čeho se vyvarovat a jak postupovat.

Automatická myčka je pohodlná, ale její otočné kartáče mohou zachytávat nečistoty a písek z mytých aut. Ty pak mohou poškrábat lak dalších vozů, což je viditelnější na tmavších barvách, ale může také způsobit dojem matnější barvy u světlých odstínů. Totéž platí pro kartáče v samoobslužných myčkách. Přitom vlastnoruční mytí není nijak složité – stačí trocha vlastní energie, čistá houba a kbelík, autošampon a voda, nejlépe z hadice.

Nemyjte auto za teplého slunného počasí, kdy je karosérie nahřátá a voda se z ní odpaří dříve, než povrch osušíte. Budete pak muset dodatečně leštit stopy kapek. Myjte vůz ve stínu, ráno nebo večer a daleko od zdrojů prachu nebo jiného znečištění.

Nepoužívejte na auto ani abrazivní houby ani prostředek na mytí nádobí, který časem poškodí ochrannou vrstvu laku. Vůz nejdříve pořádně opláchněte pouze vodou. Velkou houbou nebo rukavicí na mytí auta naneste autošampon odshora dolů. K osušení použijte vhodný ručník z mikrovlákna nebo jelenici, nikoliv papírové utěrky.

Ptačí trus je kyselý a po delším čase může zanechat na laku trvalé stopy. Po zaschnutí je velmi tvrdý, přesto k jeho odstranění nepoužívejte ostré nebo tvrdé předměty. Přiložte na trus hadřík nasáklý horkou vodou, nechte působit několik minut, a když nečistota změkne, snadno ji setřete. Na ptačí trus lze koupit také zvláštní ubrousky.

Leštidlo odstraňuje skvrny a jemná škrábnutí, voskování dodá laku ochranu a lesk, ale práce s nimi se nesmí uspěchat. Leštidlo i vosk nanesete snadno, ovšem pro dosažení nejlepších výsledků se obrňte důkladností a trpělivostí. Snažte se je jemně vetřít do každého milimetru.

Vyhněte se produktům určeným k leštění interiéru auta. Bývají mastné, což může být nepříjemné i nebezpečné, pokud se dostanou na volant nebo řadicí páku. Stejně dobře vám poslouží vysavač, prachovka a vlhký hadřík.

Související články