poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Některé nečistoty ničí vysavač

5.5.2023

Poruchy sání a ucpaný filtr tvoří dle britského průzkumu téměř pětinu závad všech druhů vysavačů. Lze se jim vyhnout pravidelnou údržbou, ale také dodržením některých pravidel. Nabízíme vám rady spotřebitelské organizace Which?.

Nepoužívejte vysavač na zeminu nebo části rostlin. Zemina může být snadno zatlačena do koberce. Zejména vlhké rostliny mohou vysavač ucpat. Zeminu, uschlé bláto nebo spadané listí zameťte a vyhoďte za pomoci koštěte a lopatky.

Nevysávejte ostré předměty, například střípky z rozbité skleničky. Drobné úlomky se mohou usadit v hadici nebo motoru, mohou také natrhnout sáček. Sklo zameťte a hladký povrch otřete vlhkým hadrem nebo mopem.

Pozor také na vysávání popela, pilin a písku. Mohou ucpat filtr přístroje. Nejdříve je trochu navlhčete, abyste nerozvířili prach, a poté skliďte košťátkem a lopatkou.

Běžný vysavač není určen k úklidu vlhkých nečistot a tekutin. Mokré nebo vlhké látky ucpávají trubice a blokují filtr. Z tekutiny zvlhnou již vysáté nečistoty, navlhne i veškerý prach, který vysajete později, a může se začít tvořit plíseň. Vlhko může poškodit také elektrické zařízení přístroje. Rozlité tekutiny setřete mopem nebo hadříkem.

Při vysávání se vyhněte mincím, kancelářským sponkám nebo špendlíkům. Mohou se zaseknout do kartáče nebo poškodit vnitřek spotřebiče i motor.

Lepkavé látky umí slepit štětiny kartáče, ucpat filtr i zablokovat motor. Zaschlý sirup či lepidlo se ve spotřebiči rozehřeje a může napáchat nečekané škody. Očistěte jej mýdlem, vodou a hadříkem. Lepidlo na koberci pomůže uvolnit trocha světlého octa.

Související články