poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Do jaké míry pomůže ostropestřec proti onemocnění jater?

10.5.2023

Silymarin obsažený v ostropestřci mariánském údajně pomáhá proti nealkoholové tukové chorobě jater. Chybí však vědecké důkazy, které by toto tvrzení podporovaly, zjistil rakouský ověřovací tým.

Metastudie rakouského internetového časopisu Medizin Transparent objevila jen omezený počet menších studií, které zdánlivě potvrzují, že extrakt z ostropestřce může zlepšit stav jater při nealkoholové tukové chorobě jater. Dostupné výzkumy však trpí vážnými nedostatky, byly provedeny s malým počtem účastníků a pozorovaná zlepšení byla tak slabá, že jejich přínos pro zdraví je sporný. Není jasné, zda by zjištěná drobná zlepšení jaterních hodnot mohla zpomalit nebo zastavit další postup onemocnění. Neexistují důvěryhodné studie zkoumající vzorky tkání (jaterní biopsie). Německá společnost pro gastroenterologii a metabolická onemocnění proto neodporučuje používat preparáty z ostropestřce mariánského jako lék proti nemocem jater. Užívání doplňků stravy z ostropestřce navíc může mít nežádoucí účinky, například pálení žáhy nebo žaludeční nevolnost.

O nealkoholové tukové chorobě jater odborníci hovoří v případech, kdy se v játrech ukládá zvýšené množství tuku a příčinou není nadměrná konzumace alkoholu. Toto onemocnění postihuje většinou osoby s nadváhou. Jak přesně vzniká, není zcela jasné. Nejvýznamnějšími rizikovými faktory jsou obezita a s ní spojená onemocnění, jako je cukrovka 2. typu nebo zvýšená hladina krevních tuků (triglyceridů). Odborníci předpokládají, že v západních zemích může být nealkoholickým ztučněním jater postižena zhruba čtvrtina dospělých. Játra mohou normálně fungovat bez ohledu na hromadění tuku. Zvyšuje se však riziko zánětu, ke kterému dochází u 10–30 % pacientů. Výsledkem je zjizvení, tedy zvýšení množství pojivové tkáně v játrech. Vyvíjí se cirhóza, chronické onemocnění jater, při němž jsou jaterní buňky postupně nahrazovány vazivovou tkání. Játra pak postupně přestávají plnit svou funkci a mohou začít selhávat.

Jaterní cirhóza je neléčitelná, naopak tukovou chorobu jater léčit lze. Pomáhá hubnutí a cvičení, což bylo spolehlivě prokázáno v důvěryhodných vědeckých studiích. Může pomoct také abstinence od alkoholu, který játra zatěžuje. Spolupráce mezi lékařem a pacientem jak v léčbě, tak při změně životního stylu a škodlivých návyků je velmi důležitá.

Související články