poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Titanová běloba: V potravinách zakázaná, může však být v dětských pastách

11.5.2023

Oxid titaničitý je v potravinách dle legislativy EU zakázán, protože nelze zaručit jeho bezpečnost, ale nadále se vyskytuje ve čtvrtině zubních past určených dětem, upozornila švédská organizace Råd & Rön.

Oxid titaničitý neboli titanová běloba je barvivo, které se dříve běžně používalo v bonbonech, žvýkačkách a dalších cukrovinkách. Na podzim 2022 bylo jeho přidávání do potravinových výrobků zakázáno. Podle evropského úřadu pro bezpečnost potravin EFSA totiž nebylo možné vyloučit, že jde o látku s genotoxickým účinkem, který znamená možné poškození DNA a onemocnění rakovinou. V kosmetice se titanová běloba používá buď jako bílé barvivo, nebo jako složka zajišťující ochranu před slunečním zářením v opalovacích přípravcích. Ve formě nanočástic se nesmí vyskytovat ve výrobcích, které mohou proniknout do plic, například ve sprejích.

Zubní pasta je považována za kosmetický výrobek, proto u ní není obsah titanové běloby omezen. V testu spotřebitelské organizace Råd & Rön ji obsahovalo několik zubních past pro děti. Nejde sice o nelegální použití, ale podle švédských kolegů je nepochopitelné, že látka zakázaná ve sladkostech je přítomna v dětské pastě, kterou je třeba používat nejméně dvakrát denně.

V současnosti probíhají další výzkumy zaměřené na možnou genotoxicitu oxidu titaničitého. Ačkoliv samotná titanová běloba nemusí být vysoce toxická, podle odborníků není známo, jaká jiná látka nebo jaký proces z ní může učinit skutečně rizikovou složku. Pro účinek zubní pasty nemá oxid titaničitý žádný význam, proto není opodstatněný důvod jej do nich přidávat.

Související články