poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Neklidné nohy nelze vyléčit, ale potíže lze účinně omezit

19.5.2023

Syndrom neklidných nohou lze zmírnit léky i svépomocí, ale také jednoduchými změnami každodenních návyků. Co tyto metody přinášejí, zjišťovala německá spotřebitelská organizace Stiftung Warentest.

Stahování svalů nohou, pocit mravenčení, silné nutkání hýbat nohama nebo je masírovat patří k projevům syndromu neklidných nohou. Zhoršují se v klidu nebo večer, při poklesu tělesné teploty. Jsou zvláště výrazné, když se člověk uloží k spánku, a znemožňují plnohodnotný odpočinek. Odhaduje se, že v Německu trpí syndromem neklidných nohou 4–10 %, přičemž více postihuje ženy. Třetinu brní nohy téměř každý den.

Syndrom neklidných nohou je onemocnění centrálního nervového systému, které spočívá ve změně stimulace mozkových buněk. Důležitou roli hraje pravděpodobně dopamin, který přenáší nervové signály. Příčiny onemocnění nejsou plně objasněny. Ve více než polovině případů vzniká nejspíše z dědičných důvodů. U mnoha pacientů lékaři objevili nedostatek železa. Syndromem neklidných nohou často trpí také osoby s poškozenými ledvinami a těhotné ženy s nutriční a hormonální nerovnováhou. Nemoc se může objevit také v důsledku chemoterapie, při užívání některých antidepresiv, neuroleptik na schizofrenii a jiné psychózy a léků proti nevolnosti nebo vysokému cholesterolu. Proto je vhodné při projevech syndromu vyhledat lékaře.

V současné době není znám způsob, jak syndrom neklidných nohou vyléčit, lze pouze mírnit jeho projevy. Německý Institut pro kvalitu a efektivitu ve zdravotnictví (IQWiG) vyhodnotil 22 studií o nelékových terapiích při syndromu neklidných nohou. Podle předběžné zprávy zveřejněné v únoru 2023 některé způsoby nelékové léčby mohou nemocným pomoct, například akupunktura, cvičení (silový trénink dolních končetin, jóga), terapie mrazem, ošetření pomocí masážních přístrojů, vibračních desek nebo infračerveného světla, stejně jako nízkofrekvenční elektrické stimulace, pneumatická komprese a manipulace s protitahem. IQWiG však zdůrazňuje, že závěry se omezují na krátkodobé účinky a pro lepší výsledky je třeba provést další kvalitní studie s dostatečným počtem účastníků a delším trváním.

Některým pacientům pomáhají domácí prostředky nebo změny životních zvyklostí. Lze použít ledové zábaly nebo zahřátí termoforem, střídavé sprchování teplou a studenou vodou nebo masáže rukou, masážním míčkem nebo hustým kartáčem. Nic z toho není vědecky potvrzené, ale řada pacientů s tím má dobré zkušenosti a je dobré tyto metody vyzkoušet. Vyhněte se kofeinu a hýbejte se. Pravidelné cvičení a sport mohou nejen zmírnit příznaky, ale také zlepšit usínání a spánek. Dodržujte spánkovou hygienu – choďte spát ve stejnou dobu a v klidném prostředí a před spaním se věnujte pouze klidným činnostem.

Mnoho nemocných užívá léky, které se jinak primárně používají k léčbě Parkinsonovy choroby a které jsou schváleny také pro léčbu neklidných nohou. V nízkých dávkách mohou zmírnit příznaky, ale někdy vyvolávají vážné vedlejší účinky. Stiftung Warentest shrnul názory nezávislých lékových odborníků.

Pramipexol a ropinirol zvyšují účinek neurotransmiteru dopaminu v mozku. Působí na nervy stejným způsobem jako dopamin, nervové vzruchy se přenášejí lépe a lze opět ovládat pohyby končetin. Mohou výrazně zlepšit příznaky neklidných nohou a jsou schváleny pro léčbu středně těžkých až těžkých klinických případů. Lékaři je předepisují především při nepříjemných příznacích projevujících se i během dne. Při jeho užívání se však může snížit kontrola impulzivity, což se projevuje jako závislost na hazardních hrách nebo nakupování, hypersexualita či nutkavé opakování různých činností. U některých osob dochází k usínání a halucinacím.

Používá se také kombinace látek levodopa a benserazid. Levodopa zvyšuje koncentraci dopaminu v mozku a benserazid brání jaternímu enzymu rozkládat levodopu příliš rychle. Léky s touto léčivou kombinací se často používají v případech, kdy neklid v nohou narušuje spánek. Mají poněkud slabší účinek než pramipexol a ropinirol, ale jsou snášeny lépe. U některých pacientů ovšem mohou také vyvolávat halucinace a návykové chování.

Rotigotin je účinná látka používaná v náplastech a podle oslovených odborníků je třeba ji užívat pouze omezeně, protože náplasti často způsobují podráždění kůže a nebyla zkoumána jejich účinnost ve srovnání s tabletami. Během užívání rotigotinu se mohou rovněž objevit spánkové záchvaty, halucinace, poruchy kontroly impulzivity.

Související články