poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Evropský parlament vystoupil proti zavádějícím tvrzením o uhlíkové neutralitě

24.5.2023

Nový návrh Evropského parlamentu zakazuje nepravdivá tvrzení o uhlíkové neutralitě výrobků, obsahuje zavedení jednotného štítku s informací o záruce a cílí proti záměrnému zkracování životnosti výrobků. Spotřebitelé tak budou nakupovat informovaněji a udržitelněji.

Evropský parlament odhlasoval dokument, který má pomoci spotřebitelům nakupovat udržitelněji, zlepší informovanost o produktech a jejich předpokládané životnosti. Legislativní iniciativa s názvem „Posílení postavení spotřebitelů pro ekologickou transformaci“ je významným krokem vpřed, který má přispět k unijnímu úsilí o přechod k oběhovému hospodářství. Evropská spotřebitelská organizace BEUC oceňuje tento krok, který posiluje a rozšiřuje původní návrh Evropské komise, a vyzývá členské státy, aby se v nadcházejících jednáních o finalizaci textu k tomuto úsilí připojily.

Text schválený Evropským parlamentem zahrnuje zákaz použití označení typu „CO2 neutrální“ nebo „uhlíkově neutrální“. Ta lze v současnosti najít na zboží všeho druhu od potravin po oblečení, ale žádné z nich neodpovídá skutečnosti. Evropská komise má podle EP vypracovat jednotný štítek s uvedením délky záruky zboží. Minimální záruka platná v EU je 2 roky, ale výrobce může nabídnout i delší. Taková informace, bude-li jednoznačně uvedena stejným způsobem na všech výrobcích, umožní spotřebitelům odhadnout, které zboží může vydržet déle, a s ohledem na ceny lépe posoudit nabídku obchodů. Budou pak moct nakupovat zodpovědněji výrobky s delší životností, což je jak ekologické, tak méně nákladné. Podle EP mají být zakázány obchodní praktiky zkracující životnost výrobků, například prodej produktů se známou konstrukční chybou.

Související články