poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Samoopalovací kosmetika často obsahuje nedeklarovaný formaldehyd

26.5.2023

Samoopalovací přípravky jsou bezpečnější než dlouhodobé vystavení slunci, jejich složení však není optimální, ukázal test francouzské spotřebitelské organizace UFC-Que Choisir. Je také nutné pamatovat, že samoopalovací přípravky nenabízejí ochranu před slunečním zářením.

Na přelomu 20. a 21. století patřila k znakům luxusní dovolené a společenského postavení opálená pleť. V období let 1980–2018 se však ve Francii ztrojnásobil výskyt rakoviny kůže, vyplývá z údajů Institut national du cancer. Dlouhodobému pobytu na slunci je tedy lepší se vyhnout a samoopalovací krémy, pěny a mléka se tak pro mnohé spotřebitele stávají alternativou opalování.

Samoopalovací produkty působí ve vnější vrstvě kůže, kde reagují s aminokyselinami kožních proteinů. Jejich hlavní a nejčastější složka, DHA (dihydroxyaceton), se váže na povrchové proteiny kůže a vytváří nahnědlé molekuly podobné melaninu. DHA však může uvolňovat formaldehyd, který je od roku 2019 v kosmetice zakázaný, protože prokazatelně zvyšuje citlivost pokožky a při vdechnutí má karcinogenní účinek. Ačkoliv formaldehyd není uveden jako složka, je přítomen v hotových výrobcích. Předpisy na to částečně pamatují povinností uvádět na obalu varování při množství uvolněného formaldehydu přesahující 10 mg/kg, ale pouze v případě konzervačních látek, nikoliv DHA. Existují také produkty bez DHA na bázi erytrulózy, ale je jich méně.

Tým UFC-Que Choisir testoval 6 samoopalovacích produktů. Všechny byly účinné, ačkoliv intenzita opálení se lišila. Nicméně před složením některých vzorků je třeba se mít na pozoru.

Pěna b.tan Love at first tan měla fialovou barvu, ale působila do 1 hodiny a nabídla rovnoměrný, přirozený a dlouhotrvající výsledek. Testující ocenili texturu, kvalitu i snadné roztírání. Výrobek neobsahoval alergeny, byly v něm však stopy formaldehydu. Výsledky testu vzorku St Tropez Self Tan Classic byly uspokojivé. Zabarvil pokožku okamžitě, ale pro trvanlivost účinku musel působit 8 hodin. Snadno se aplikoval a jemně voněl. Obsahoval však formaldehyd a 10 alergenů. Mléko Garnier Ambre Solaire Natural Bronzer  bylo jemné, aby usnadnilo rovnoměrné rozetření, ale ve skutečnosti byl výsledek méně homogenní než u jiných výrobků. Po několika hodinách od aplikace se objevilo přirozené, intenzivní a trvalé opálení. Mléko se nanášelo velmi příjemně a mělo příjemnou svěží vůni. Obsahovalo ovšem formaldehyd (41 mg/kg) a 8 alergenů. Hydratační samoopalovací mléko Vichy Ideal Soleil se snadno nanášelo a výsledkem byla intenzivní, přirozená a jednotná barva, která dlouho vydržela. Receptura Vichy je doporučována spíše lidem se sklonem k alergii, ​​protože neobsahuje žádné alergeny, i zde však test odhalil stopy formaldehydu kvůli hlavní aktivní složce, DHA.

Jedinou předností spreje Garnier Ambre Solaire Natural Bronzer Mist byla snadná a příjemná aplikace. Výsledek byl méně přirozený než u ostatních testovaných přípravků a jeho složení bylo velmi problematické – obsahoval 8 alergenů a mnoho formaldehydu (68 mg/kg), u kterého navíc hrozí vdechnutí uživatelem kvůli aerosolové formě výrobku, což znamená také karcinogenní účinek. Samoopalovací tělové mléko Rituals mělo lehkou texturu a svěží vůni, ale příliš stručný návod a obsahovalo 7 alergenů a příliš mnoho formaldehydu (s vysokým rizikem alergické reakce). Mělo slabý účinek a mělo vysokou cenu.

Související články