Spotřebitelská organizace Which? v rámci rozsáhlých testů zabezpečení telefonů od srpna 2022 zjistila, že 4 z 10 telefonů lze odemknout fotografií 2D. Možnost odemykat obrazovku rozpoznáním obličeje tak neochrání data v telefonu a přístup k personalizovaným účtům a aplikacím. Which? proto doporučuje používat u takových přístrojů alternativní zabezpečení, jako je PIN nebo rozpoznání otisku prstu.
Některé systémy rozpoznávání obličeje je obtížné obelstít a jsou tak jedním z nejbezpečnějších způsobů, jak telefon uzamknout. Smartphony od různých výrobců však používají různé technologie. Žádný biometrický systém není zcela spolehlivý, ovšem schopnost oklamat biometrické přihlášení něčím tak jednoduchým a dostupným, jako je 2D fotografie, jasně demonstruje nedostatečnou úroveň zabezpečení.
Testy odhalily tento problém u modelů Honor 70, Motorola Razr 2022, Motorola Moto E13, Motorola Moto G13, Motorola Moto G23, Nokia G60 5G, Nokia X30 5G, Oppo A57, Oppo A57s, Samsung Galaxy A23 5G, Samsung Galaxy M53 5G, Vivo Y76 5G, Xiaomi POCO M5, Xiaomi POCO M5s, Xiaomi POCO X5 Pro, Xiaomi 12T, Xiaomi 12T Pro, Xiaomi 12 Lite a Xiaomi 13. Většina patří do střední a nižší cenové skupiny, ale to nesmí být výmluva pro zanedbání bezpečnosti spotřebitelů.
Na podnět spotřebitelské organizace reagovali pouze tři výrobci. Společnosti Vivo a HMD Global (výrobce telefonů Nokia) uvedly, že zákazníky během nastavování telefonu upozorňují na možnost odemčení telefonu osobami nebo předměty, které vypadají jako tvář uživatele, a ten k tomu dává svůj souhlas v rámci souhlasu s podmínkami ochrany osobních údajů. Samsung připomněl, že poskytuje různé úrovně biometrické autentizace, přičemž tou nejvyšší je čtečka otisků prstů.
Posílená ochrana bankovních aplikací by měl riziko zmírnit. Rozpoznávání obličeje se v nich používá omezeně a nebývá jediným stupněm zabezpečení. Obvykle je doplněno dalšími kroky, například při provádění transakcí. Na konkrétní opatření je však vhodné informovat se u příslušné banky.
Problém může skýtat služba Google Pay, ve které bývají uloženy platební karty, informace o provedených transakcích včetně místa nákupu a možnost bezkontaktní platby telefonem, ačkoliv platit bez ověření lze pouze nižší částky. Stejně jako další nechráněné aplikace ve vašem telefonu může aplikace Google Pay obsahovat citlivé informace užitečné pro podvodníky.
Na všech telefonech je rozpoznávání obličeje volitelným bezpečnostním prvkem, který Which? doporučuje vypnout a používat čtečku otisku prstu nebo heslo. Delší (6 znaků) a složitý PIN je bezpečnější. V aplikaci Google Pay je vhodné nastavit další odemykání heslem, otiskem prstu, vzorcem nebo skenem duhovky. V nastavení telefonu lze vypnout funkci NFC na dobu, kdy je uzamčený, takže bez odemknutí telefonu pak nelze provádět bezkontaktní platby.
Organizace Which? se na základě výsledků svých testů rozhodla, že při dalších testech nebudou moct získat doporučení ke koupi (Best Buy) telefony, jejichž rozpoznání obličeje lze oklamat běžnou fotografií.