poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Udržujte pračku čistou – lépe vypere a déle vydrží

1.6.2023

Životnost pračky spolehlivě prodlouží správná péče, do které patří také pravidelné čištění. Jednoduchá údržba zaručí účinné praní a zamezí poškození prádla nebo nepříjemným pachům. Jak pračku snadno udržovat, jak často ji čistit a čím? Nabízíme vám rady belgické organizace Test-Achats.

Pračku je třeba čistit nejméně jednou za tři měsíce, ale pečovat o buben, gumové těsnění, zásobník na prací prostředek nebo jiné části spotřebiče lze kdykoliv podle potřeby.

Gumové těsnění pračky patří k nejnamáhanějším částem spotřebiče. Jeho úkolem je zabránit vytékání vody při praní. Může ztratit účinnost, pokud je špinavé nebo dokonce plesnivé. Otevřete dvířka pračky a vytočte těsnění směrem ven tak, abyste lépe vyčistili záhyby. Nečistoty přetřete hadříkem namočeným v octové vodě (použijte přírodní ocet, syntetický ocet poškozuje gumu). Pak je důkladně odstraňte a otřete těsnění čistým hadříkem. Gumové těsnění otírejte dosucha po každém praní a nechávejte dvířka otevřená, aby vnitřek pračky vyschl.

Zásuvku s dávkovačem na prací prostředky vytáhnete mírným nadzvednutím nebo stlačením příslušného tlačítka. Důkladně ji opláchněte pod tekoucí vodou, nechte ji okapat, případně ji otřete. Abyste předešli usazování zbytků pracího prostředku, používejte množství doporučené na obalu přípravku. Pozor na nekvalitní prací prostředky – některé se špatně rozpouští, zejména při nízkých teplotách, a usazují se v zásobníku i bubnu.

Filtr pračky je nejčastěji umístěn ve spodní části stroje, ale může být v bubnu nebo v místech, kam se k němu spotřebitel nedostane. Zachytí se v něm vše – vlákna, vlasy, chlupy, papír (třeba papírové kapesníčky) či mince. Přítomnost vody v bubnu po skončení programu nebo špinavé prádlo po vytažení z pračky jsou jasným signálem, že je čas vyčistit filtr. Abyste zabránili jeho ucpání, čistěte ho pravidelně. Vytáhněte uzávěr a položte na podlahu pod otvor nádobu nebo hadr k zachycení vytékající vody. Některé pračky jsou k tomu vybaveny hadičkou. Vyjměte filtr, vyčistěte jej pod studenou vodou houbičkou nebo starým zubním kartáčkem, kterým se dostanete na hůře dostupná místa, a dobře jej otřete. Perete-li silně znečištěné prádlo nebo zjistíte, že se oděv během praní poškodil, filtr vyčistěte i mimo pravidelnou údržbu.

Pro vyčištění bubnu pračky navolte dlouhý prací cyklus s velkým množstvím vody a nevkládejte do přístroje žádné prádlo. Použijte odstraňovač vodního kamene z obchodu, (přírodní) ocet nebo kyselinu citrónovou. K čištění pračky nikdy nepoužívejte bělidlo, protože zbytky mohou poškodit následně prané prádlo. Jedlá soda dobře odstraňuje pachy.

Pravidelně kontrolujte, že v bubnu nic není. Do štěrbin se mohou zachytit sponky do vlasů, knoflíky a dokonce ponožky. Nezapomeňte nechávat otevřená dvířka, aby se odpařila vlhkost a nemnožily se bakterie způsobující zápach.

Pokud je voda tvrdá, můžete při každém mytí použít odstraňovač vodního kamene. Proti vodnímu kameni pomáhá také mycí prostředek s octem. Další možností je použití zvláštního odvápňovače z obchodu. Půl šálku octa v zásobníku na prací prostředek a prací cyklus na nejvyšší teplotu prázdnou myčku dobře vydezinfikuje.