poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Reklama na kosmetiku proti pigmentovým skvrnám manipuluje s fakty

5.6.2023

Produkty proti pigmentovým skvrnám v obličeji jsou prezentovány v příznivějším světle, než jsou skutečné výsledky jejich používání, zjistila francouzská organizace UFC-Que Choisir. Výrobci k tomu používají různé propagační triky.

Spíše než výsledky objektivních měření výrobci uvádějí procenta spokojenosti uživatelů, která vyznívají lépe. Spotřebitelé, kteří si koupí konkrétní sérum, chtějí věřit, že jim každodenní aplikace pomůže udržet si požadovaný vzhled. Čím je přípravek dražší, tím je taková autosugesce větší. Objektivní posouzení skutečných účinků však ukazuje na podstatně slabší výsledek – ve studiích, na které výrobci odkazují, efekt někdy dosahuje méně než 10 %.

Další oblíbenou praxí je srovnání fotografií pleti před používáním produktu a po něm. Například Eucerin se chlubí fotkami výsledků, které se zdají příliš dobré na to, aby byly pravdivé. Podle nich má pleť po 12 týdnech zcela jednotné zabarvení. Spokojenost je dle výrobce údajně až 97 % – tím je ovšem myšlen pocit zákaznic, nikoliv objektivně zjištěné procento úspěšnosti.

Na reklamách značky Vichy v médiích je srovnání dvou fotografií – před a po 2 měsících používání produktu. Poznámka uvedená drobným písmem ovšem upozorňuje, že nejde o skutečné fotografie, nýbrž o „simulaci výsledku klinické studie“. Pojem klinická studie je však na obalech pleťové kosmetiky nejednoznačný, často nejde o vědeckou práci, ale o průzkumy nebo jednoduché a nespolehlivé výzkumy.

Značka Clarins si při propagaci své kosmetiky pohrává s čísly. Společnost testovala své sérum na dvou skupinách žen – jedna měla skvrny vzniklé v důsledku zánětu (jizvy), druhá měla pigmentové skvrny vznikající s postupujícím věkem. Výsledky byly pozorovány u obou skupin – v první 73 %, v druhé 11 %. Výrobce ovšem obě čísla sečetl a uvádí, že 84 % žen zaznamenalo zesvětlení skvrn při použití jeho výrobku.

Související články