poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jak a kde kempovat ve Švýcarsku

26.7.2023

Kempování mimo kempy není ve Švýcarsku zakázáno zákonem, ale řídí se pravidly, která stanovují jednotlivé kantony nebo obce. Proto je nutné se vždy informovat o místních nařízeních. Nabízíme vám základní informace švýcarského klubu automobilistů TCS.

Kde lze přenocovat v karavanu nebo obytném voze? Jednorázově lze nocovat na veřejných prostranstvích, pokud to umožňuje majitel takové nemovitosti. Na veřejných parkovištích platí regulace obce nebo vlastníka. Dodržujte značky a omezení parkovací doby. Vozidlo musí stát na oficiálně označeném místě a musí se do něj vejít. Jde pouze o přespání, nelze si mimo vůz postavit například židli nebo stolek. Na servisní areály s restauracemi, čerpacími stanicemi nebo obchody se vztahují kantonální nebo jiné místní předpisy. I tam sledujte místní značení (omezení doby, modré zóny, poplatky) a berte na vědomí, že se povolení vztahuje pouze na vůz, nikoliv na jeho okolí. Odpočívadla s veřejnými toaletami, telefonem a možností pikniku jsou součástí státních komunikací a slouží ke krátkodobému odpočinku řidičů. Lze je využívat bez časového omezení a zdarma. Nejde však o kempy, proto je po přestávce nebo přenocování třeba pokračovat v cestě. Přenocovat v autě lze i na parkovišti, ale liší se to podle kantonu. Důležitou informací je, že parkoviště většinou patří do správy obcí.

Kempovat v divoké švýcarské přírodě lze individuálně, tedy ne skupinově, například v malém stanu v horách nebo na okraji lesa, ale přes den je třeba stan vždy složit. Kempovat lze také na soukromém pozemku se souhlasem majitele. Chcete-li nocovat třeba na poli nebo louce, dovolte se u vlastníka. Místo je vždy nutné zanechat ve stejném stavu, v jakém jste ho našli.

Zvláštní pravidla se vztahují na přírodní rezervace, Švýcarský národní park nebo federální lovecké zóny. Proto se na cestu důkladně připravte, abyste se vyhnuli možným nepříjemnostem.

Související články