poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Test: Veganská čokoládová zmrzlina překvapila senzorickými vlastnostmi

4.8.2023

Ve srovnání čokoládových zmrzlin ze slovinského trhu byl nejlépe hodnocen bio výrobek s průměrnými nutričními hodnotami, ale výbornou chutí.

Slovinský spotřebitelský svaz ZPS zkoumal 16 čokoládových zmrzlin, z nichž 3 byly bio a 1 byla veganská. Ceny se pohybovaly v rozmezí 3–20 eur za kilogram výrobku. Testovalo se složení, označení, nutriční hodnoty, senzorické vlastnosti a případný obsah nežádoucích mikroorganismů.

Nejlépe si v testu vedla bio zmrzlina Spar Natur*pur (14,63 euro/kg) a získala celkové velmi dobré hodnocení. Její nutriční hodnoty byly sice průměrné, ale zaujala tým svými senzorickými vlastnostmi a jde o produkt ekologického zemědělství. Produkt Gelatelli Bio od Lidlu nabídl nejlepší poměr mezi cenou a kvalitou (10,87 euro/kg) a spolu s dalšími šesti výrobky dostal dobré hodnocení. Z hlediska nutričních hodnot si vedl lépe než Spar Natur*pur, protože obsahoval méně tuku a cukru, a velmi dobré hodnocení získal také za složení a mikrobiologické vlastnosti, ale měl horší senzorické vlastnosti. Sedm vzorků dostalo průměrné známky a jeden (značky Tuš) nesplnil mikrobiologická kritéria a propadl v testu jako nevyhovující.

Dobrá zmrzlina vždy obsahuje tuk a cukr, ale test ukázal, že mezi jednotlivými výrobky existují velké rozdíly. Podle zjištění týmu může být ve 100 g zmrzliny 16,9, ale i 27 g cukru a obsah tuku se pohyboval v rozmezí 5,35–18,43 g/100g.

Spotřebitelé obvykle předpokládají, že zmrzlina se vyrábí především z mléčných surovin, ale pouze polovina výrobků v testu byla vyrobena z mléčného tuku. V ostatních vzorcích byl mléčný tuk většinou nahrazen kokosovým, který je levnější. Veganský vzorek Indy & Pippa Choco joy vůbec neobsahoval mléčné složky a sestával převážně z vody, tapioky, rýžového a javorového sirupu a kokosového tuku. Za výživové hodnoty získal průměrné hodnocení kvůli obsahu cukrů a byla v něm tři aditiva. Vyznačoval se ovšem výbornými senzorickými vlastnostmi.

Aby byla zmrzlina měkká a dobře se v ústech rozpouštěla, musí být správně našlehaná. Příliš mnoho vzduchu však může způsobit, že zmrzlina ztratí svou krémovou strukturu, bude drolivá a bez chuti a bude rychle tát. Nejvíce vzduchu bylo ve zmrzlině Stork, nejméně ve výrobcích Gelatelli a Mucci.

Ideálním senzorickým vlastnostem se nejvíce přiblížily produkty Spar Natur*pur a Premis. Bakterie a další nežádoucí mikroorganismy ovlivňují trvanlivost a bezpečnost produktu. ZPS kontroloval přítomnost enterobakterií. Výrobek značky Tuš (smetanová zmrzlina s příchutí čokolády) obsahoval enterobakterie, jejichž množství překračovalo zákonné normy. Podobný problém se vyskytl i u vanilkové zmrzliny stejného výrobce v testu, který proběhl před dvěma lety. Na základě zjištění ZPS a zprávy předložené dozorovým orgánům stáhl distributor výrobků Tuš šarži smetanové zmrzliny s příchutí čokolády s trvanlivostí do 15. 7. 2024 z trhu.

Související články