poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jak se zbavit vší

27.9.2023

Vši může mít v životě každý, nezávisle na hygienických návycích.  Nejčastějšími oběťmi bývají děti, které do kontaktu s vešmi mohou přijít ve škole, školce nebo třeba na táboře. Účinné odstranění vší vyžaduje trpělivost a speciální přípravky, uvedla belgická organizace Test-Achats.

Vši jsou hmyz o velikosti 2–3 mm, který má rád teplo a vlhko, proto se mu líbí třeba ve vlasech. Vši se živí krví. Jejich sliny vyvolávají charakteristické svědění. Samice mohou v dospělosti, která trvá 3–4 týdny, naklást až šest vajíček neboli hnid denně. Hnidy se přichycují ke kořínkům vlasů zvláštní lepivou látkou. Účinné přípravky proti vším hubí jak vši, tak hnidy.

Vši nelétají ani neskáčou, pouze lezou. Mezi školáky se šíří snadno kvůli četným kontaktům při hraní nebo třeba pořizování selfie. Mohou měnit hostitele také při sdílení čepic, ručníků, kartáčů nebo ložního prádla, ačkoliv to není časté. Když se vyskytnou v rodině nebo dětském kolektivu, je třeba ošetřit všechny postižené zároveň. Školní děti kontrolujte pravidelně, zejména ve vlasech nad krkem a za ušima. Pokud najdete vši nebo hnidy, upozorněte na to školu, aby mohla sledovat i ostatní děti.

Existuje několik postupů, jak bojovat s vešmi, a jejich účinek se liší. Nejlepší je obrnit se trpělivostí a použít speciální hřeben na vši neboli všiváček. Jeho zuby jsou umístěny velmi blízko sebe (0,2–0,3 mm), lze proto vyčesat velmi pečlivě všechny hnidy přichycené k mokrým vlasům. Vyžaduje to dobré osvětlení, čas a důslednost. Pozorně ošetřete především zadní část krku a spánky, protože tam vši hnízdí nejčastěji. Nejdříve vlasy navlhčete vodou a rozetřete po nich hodně kondicionéru k snadnému česání. Případné zacuchání rozčešte obyčejným hřebenem. Pak vlasy pročešte pramen po pramenu směrem zezadu dopředu všiváčkem. Pravidelně ho otírejte papírovou utěrkou. Poté opakujte vše pramen po pramenu zepředu dozadu. Pokud předtím použijete přípravek proti vším, kromě hnid se vám podaří vyčesat i mrtvý hmyz.

Nejlepší je použít proti vším pleťovou vodu nebo šampony s obsahem dimethikonu. (Výrobky na bázi malathionu nebo permetrinu byly v Belgii staženy z trhu kvůli riziku alergických reakcí a neúčinnosti proti vším.) Dimethikon zanechává na vlasech vrstvu, která vši dusí. Jeho výhodou je, že se na něj u vší nevytváří rezistence, jako je tomu u látek permethrin nebo malathion. Na evropském trhu již nejsou prostředky proti vším s obsahem insekticidů.

Lze použít také domácí prostředky, ale ty mají svá omezení. Kokosový olej zabírá proti vším, protože jim brání dýchat, avšak ničí jen malý počet hnid. Domácí majonéza likviduje vši jen částečně a téměř nezabírá proti hnidám. Propláchnutí vlasů zředěným octem může pomoci snadněji vyčesat hnidy hřebenem na vši, ale jako léčba příliš nefunguje. Esenciální oleje (levandule, eukalyptus, tea tree) se používají pro svůj silný zápach, který má vši odpuzovat, ale jejich účinnost není prokázaná. Zejména proti hnidám jsou zcela neúčinné. Některé přírodní produkty navíc mohou mít škodlivé účinky. Potřebujete-li poradit, jaký přípravek použít, obraťte se na lékaře nebo lékárníka.

Nikdy nepoužívejte přípravky proti vším preventivně. Nejúčinnější prevencí by bylo vyhýbat se místům s mnoha lidmi a přímému kontaktu s hlavou osoby, která vši má. To se ovšem těžko dodržuje, zejména u dětí. Ani dokonalá osobní hygiena vši neodradí. Existují sice repelenty proti vším, například Luis Protect nebo Silikom Protect, ale nejsou vědecké důkazy o jejich účinnosti, proto je nelze doporučit.

Související články