Chránič může pomoct v případě, že máte příliš hřejivou nebo příliš chladivou matraci. Některé chrániče jsou hypoalergenní, jiné mohou pomáhat osobám trpícím refluxem, protože jsou u hlavy trochu silnější. Chránič může zarovnat škvíru mezi samostatnými matracemi v posteli pro dva. Existují modely z viskoelastické pěny, mikrovlákna, polyesteru nebo přírodnějších materiálů, jako je peří a prachové peří, vlna a bavlna. Jejich výška se pohybuje od tří do osmi centimetrů, proto mohou mírně zvýšit povrch lůžka.
Chránič matrace sice neposkytuje lepší oporu pro tělo, ale může zlepšit rozložení tlaku, poskytnout více pohodlí a zlepšit tak spánek. Většina prémiových chráničů má měkkou, čalouněnou texturu určenou ke kompenzaci tvrdších matrací, ale existují také pevné modely, které lze kombinovat s příliš měkkými matracemi. Jak vyplývá z jeho názvu, chránič matrace ochrání matraci před poškozením a prodlouží její životnost. Pro případy častého znečištění lůžkovin tělesnými tekutinami existují rovněž nepromokavé chrániče. Chránič lze také použít pro spaní na povrchu, kterýje méně pohodlný než postel, například na rozkládací pohovce.
Chrániče z paměťové pěny jsou vyrobeny z materiálu citlivého na teplotu. Když je na chvíli stlačíte, postupně se pak vrátí do původního tvaru. Tato funkce je výrobci nabízena jako způsob, jak snížit a zmírnit bolesti kloubů. Pokud po nočním spánku stále vidíte tvar svého těla vytlačený do chrániče, je to signál, že potřebujete nový. Zpočátku mohou mít chrániče z paměťové pěny nepříjemný zápach syntetiky a jsou většinou dražší než modely z mikrovlákna nebo peří.
Péřové chrániče jsou příjemně měkké, hřejí méně než chrániče z paměťové pěny a nebrání pohybu během spánku. Časem se však mohou deformovat, proto je třeba pravidelně je protřepávat. Nejsou hypoalergenní a může z nich vylézat peří. Někdy jsou velmi drahé, například pokud obsahují specifický druh peří.
Mikrovlákno je syntetický materiál, který se často používá jako výplň polštářů nebo přikrývek. Sestává z ultrajemných polyesterových a nylonových vláken a přirozeně absorbuje vlhkost. Jde-li o duté vlákno, umožňuje neustálou cirkulaci vzduchu a brání vlhnutí. Chrániče z mikrovlákna jsou cenově dostupnější než jiné modely, nevydávají žádný zápach, nedráždí organismus osob alergických na roztoče, peří nebo pyl a nezahřívají se. Nejsou však vždy prodyšné jako jiné modely, mohou se časem deformovat a mají nejnižší životnost.
Latexové chrániče jsou vyrobeny z přírodního nebo syntetického kaučuku. Někdy jsou chladnější a prodyšnější než modely z paměťové pěny. Latex se navíc dobře přizpůsobuje prostředí.
Péče o chránič je stejná jako péče o matraci. Je třeba jej pravidelně větrat, otáčet a co nejdříve zbavovat nečistot, které na něm ulpí, uvedla belgická organizace Test-Achats.