1. Vytvořte si seznam výrobků, které byste si rádi koupili, a sledujte, zda se objeví ve slevových nabídkách. V internetových obchodech nebo aplikacích věrnostních klubů si je můžete uložit jako oblíbené nebo do seznamu plánovaného nákupu ikonkou srdíčka, listu papíru nebo tužky.
2. Přihlaste se k odběru novinek neboli newsletteru. Řada prodejců je používá k informování o akcích a mohou se v nich objevit výrobky, které vás zajímají. Pro tento typ zpráv si lze vytvořit samostatnou e-mailovou schránku.Odběr snadno odhlásíte prostřednictvím odkazu ve spodní části newsletteru. Novinky ve slevách lze sledovat také na profilech obchodů na sociálních sítích.
3. Nesledujte výši slevy, nýbrž reálnou cenu. Nenechte se zmást procenty v nabídkách nebo sloganech výprodejů. Zjistěte si cenu produktu před slevami a sledujte její změny. Ověřte si cenu u jiných prodejců.
4. Netrvejte na značce. Výrobky velkých značek si ve spotřebitelských testech často vedou hůře než ostatní.Zvažujte proto více kritérií. Nenechte se zmást ani velmi levnými nebo zcela neznámými značkami. Ty sice nemusí být nutně nekvalitní, ale některé z nich se objevují pouze v období cenových slev. Sledujte výsledky spotřebitelských testů.
5. Zjišťujte, co stojí za hvězdičkami. Recenze produktů čtěte s rozumem.Pět hvězdiček neznamená nejlepší zboží – možná jej hodnotilo málo zákazníků nebo jde o falešné recenze. Je proto rozumné číst také slovní hodnocení. Příliš pozitivní komentáře a recenze, které znějí jako reklamy, nebo mnoho hodnocení zveřejněných ve stejný den mohou být známkou placených nebo falešných recenzí.
6. Čtěte obchodní podmínky. Zkontrolujte, zda konečná cena zahrnuje DPH a náklady na doručení a nezapomeňte na dovozní clo, pokud produkt objednáváte ze zahraničí. Všeobecné obchodní podmínky obvykle obsahují informace o ceně a době dodání, případných záručních podmínkách, podmínkách vrácení zboží i o prodejci samotném.
7. Při objednávkách na internetových tržištích si ověřte, od koho nakupujete. Pokud se jedná o partnerského prodejce, je důležité vědět, že uzavíráte kupní smlouvu s ním a jste vázáni všeobecnými podmínkami platformy i prodejce.
8. Buďte opatrní při nakupování na neunijních internetových stránkách. Online nákupy je lepší omezit na prodejce se sídlem v EU, protože je to bezpečnější s ohledem na záruku a zákaznický servis. Při nákupu z obchodů sídlících mimo EU je navíc třeba počítat s poplatky spojenými s dovozem (clo, DPH). Ty se obvykle platí dopravci, který balík doručuje.
9. Pozor na falešné slevy. Umělé zvyšování ceny těsně před akcemi, aby pak klesla na původní hodnotu a byla vydávána za výhodnou nabídku, je nekalá a klamavá obchodní praktika. Zákon stanoví, že při zlevňování produktů musí prodejci uvádět rovněž nejnižší cenu výrobku za posledních 30 dnů před zlevněním.
10. Pozor na podvody. Období slev a výhodných nabídek nahrává podvodníkům. Pokud se vám nabídka zdá příliš dobrá na to, aby byla pravdivá, zpozorněte. Odkaz v reklamě nebo e-mailu může vést na falešnou internetovou stránku. Když tam zadáte osobní nebo platební údaje, mohou je podvodníci zneužít k odcizení identity nebo krádeži peněz z bankovního účtu. Věnujte zvláštní pozornost adrese odesílatele zprávy a tomu, kam adresa URL v e-mailu nebo reklamě skutečně směřuje.
11. Kontrolujte dodané zboží. Prodejce musí zajistit, abyste dostali přesně to, co jste si objednali. Pokud dostanete něco jiného nebo je výrobek poškozený, je to jeho odpovědnost. Při odebírání zásilky nebo těsně poté nákup zkontrolujte a v případě potřeby reagujte co nejdříve. Když chybu poznáte hned, můžete odmítnout převzetí balíčku. Zaznamenáte-li problém po rozbalení, ihned kontaktujte prodejce prostřednictvím jeho internetových stránek nebo emailem, a pokud nereaguje, informujte jej doporučeným dopisem. Vždy uschovejte všechny důkazy, například fotografie, abyste v případě potřeby mohli problém prokázat. Zjistíte-li závadu do 30 dnů, máte na výběr: můžete požadovat nový bezchybný výrobek, opravu, snížení ceny nebo vrácení peněz.