poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Doplňky stravy s berberinem mohou škodit zdraví

23.10.2023

Doplňky stravy s obsahem berberinu jsou nabízeny jako prostředky podporující léčbu vysokého cholesterolu, zvýšených hodnot cukru v krvi a obezity. Přináší však také zdravotní rizika a jejich bezpečnost zatím není dostatečně prokázána.

Berberin se vyskytuje přirozeně v řadě rostlin, například ve vlaštovičníku, borovici arolla, měsíčku nebo dřišťálu. K stoupající popularitě doplňků stravy s touto látkou přispěly zprávy, podle kterých jde o „přirozenou“ alternativu antidiabetika Ozempic zneužívaného jako prostředek k hubnutí.

Nicméně důkazy, že je berberin v zmíněných případech účinný, chybí, zjistila belgická organizace Test-Achats. Jeho užívání navíc přináší zdravotní rizika. V současnosti probíhá šetření evropské agentury pro bezpečnost potravin EFSA s cílem přehodnotit bezpečnost berberinu v doplňcích stravy. Jde o reakci na upozornění francouzského úřadu pro bezpečnost potravin ANSES z roku 2019 na nedostatek „toxikologických údajů“ o berberinu a na skutečnost, že podle dostupných informací není zaručena bezpečnost doplňků. ANSES zdůraznil, že konzumace doplňků stravy s berberinem může způsobovat gastrointestinální poruchy, hypoglykémii nebo nízký krevní tlak a interaguje nežádoucím způsobem s četnými léčivy, může snižovat nebo zvyšovat jejich účinek a vést tak k dalším vážným problémům. V některých evropských zemích není povoleno používat berberin v doplňcích stravy.

Podle zjištění Test-Achats mnoho doplňků stravy na belgickém trhu obsahuje až 500 mg berberinu v jedné tabletě nebo ve výrobcem  doporučené denní dávce. Podle ANSES ovšem při denním příjmu 400 mg už dochází mimo jiné k farmakologickým účinkům na kardiovaskulární, nervový, imunitní a metabolický systém. V těle jsou pak ovlivněny nebo spouštěny rozmanité procesy, což může mít kladný efekt, ale i nežádoucí vedlejší účinky, které se mohou objevit i při nižších dávkách. Belgická legislativa stanoví, že doplňky stravy na rostlinné bázi mohou obsahovat až 10 mg berberinu v denní dávce, ale doplňky obsahující čistý berberin oficiálně nejsou rostlinné přípravky – patří k doplňkům stravy obsahujícím látky jiného než rostlinného původu nebo minerály, například melatonin, kreatin či kofein. V právních textech pro tuto kategorii není uveden limit pro berberin, úřady veřejného zdraví v roce 2013 pouze doporučily neoficiální limit denní dávky 500 mg. Je zarážející, že normy jsou pro dvě kategorie doplňků stravy tak odlišné. Do přípravků s izolovaným berberinem se navíc často přidávají další účinné látky (extrakt ze zeleného čaje, trans-resveratrol, kvercetin), mezi nimiž také mohou probíhat interakce. Na úrovni Evropské unie by mohlo být používání berberinu v doplňcích stravy regulováno až po skončení studie EFSA, která potrvá nejméně do května 2025.

Vzhledem k mnoha otazníkům ohledně bezpečnosti a nedostatku spolehlivých studií prokazujících přínos berberinu Test-Achats nedoporučuje jeho užívání. K redukci tělesné hmotnosti je vhodnější zdravá, pestrá a vyvážená strava a dostatečný pohyb. Při těžké a přetrvávající obezitě existují speciální přípravky dostupné pouze na lékařský předpis a pouze v některých zemích. V krajních případech může být problém řešen chirurgicky. Pro regulaci hladin cholesterolu je také důležitý pohyb, vhodná strava, omezení konzumace alkoholu a tabákových výrobků. Lékař rovněž může předepsat léky na snížení cholesterolu, statiny, které jsou však indikované pouze při kombinaci více rizikových faktorů.

Související články