poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Prodlužovačkou a rozbočkou lze zásuvku snadno přetížit

6.11.2023

Prodlužovačka nebo rozbočka zvyšují počet použitelných zásuvek, ale připojené spotřebiče mohou přetížit síť. Jak je připojit bezpečně a na co si dát pozor, zjišťovala britská spotřebitelská organizace Which?

Některá zařízení potřebují tolik energie, že při jejich seskupení může dojít k přehřátí zásuvky (do které zapojíte prodlužovačku nebo rozbočku) nebo dokonce k požáru. Paradoxně jsou mezi nimi některé z nejmenších kuchyňských spotřebičů. Varná konvice spotřebuje 20krát více wattů než lednička, žehlička až 2 800 wattů, tedy 200krát více než nabíječka mobilu. Jednu zásuvku, ať už s prodlužovačkou či rozbočkou nebo bez ní, se doporučuje nezatěžovat více než 3000 watty, pro běžného spotřebitele je však jednodušší zapamatovat si, které spotřebiče by neměl zapojovat společně. Nepatří do ní společně kabely pračky a myčky, topinkovače a varné konvice, žehličky a fénu na vlasy, vysavače a sušičky. Lze se rovněž řídit výkonem (a tudíž spotřebou) uvedeným na spotřebiči nebo v přiložené dokumentaci. Spotřebiče, jako jsou lednička, rádio nebo běžné svítidlo mohou sdílet zásuvku bezpečněji. Pozor na řetězení prodlužovaček, které výrazně zvyšuje riziko přetížení zásuvky.

Britští odborníci na požární bezpečnost považují rozbočovací zařízení za nebezpečnější než prodlužovačka. Rozbočky nejsou nebezpečné samy o sobě, ale váha zástrček a kabelů je může povytáhnout ze zásuvky, což vede k odporovému ohřevu a zvyšuje riziko požáru. Je tedy lepší vyhnout se plastovým rozbočkám s větším množstvím zásuvek. Při nákupu na internetových tržištích se vyhýbejte příliš levným prodlužovačkám, vybírejte raději u spolehlivých prodejců.

Adaptéry s několika nabíjecími porty USB lze také přetížit. Není vhodné nabíjet notebook nebo mobilní telefon přes noc a je třeba dávat pozor, aby do stejného adaptéru nebylo ve stejnou dobu připojeno příliš mnoho zařízení. Začne-li nabíječka vykazovat známky poškození nebo se příliš zahřívá, ihned ji přestaňte používat.

Nedávný test organizace Which? odhalil levná zásuvková zařízení, umožňující zapínání a vypínání spotřebičů na dálku, které nejen vystavují uživatele nebezpečí hackerského útoku, ale také riziku požáru. Ve spolupráci s bezpečnostními konzultanty NCC Group tým odhalil 13 problémů. Chytrá zástrčka promění tradiční elektrickou zásuvku na systém chytré domácnosti, můžete jej použít k rozsvícení světel pomocí aplikace nebo ke sledování spotřeby energie spotřebičů, jako je lednička. Chcete-li se vyhnout problémům, je nezbytné provést před nákupem řádný průzkum a zvolit si bezpečný a spolehlivý výrobek.

Související články