poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jak omezit alkohol a nevzdat se ho

9.11.2023

Nadměrné pití alkoholu škodí zdraví, ale i do zdravého životního stylu lze zakomponovat sklenku vína, pivo nebo oblíbený koktejl. Jak si je vychutnat a nepřehnat to? Nabízíme vám rady americké spotřebitelské organizace Consumer Reports.

Mnozí podceňují nebezpečí pití alkoholu, přitom podle odborných vědeckých studií neexistuje neškodné nebo dokonce zdravé pití alkoholických nápojů. Pokud je však nechcete zcela vyřadit ze svého života, můžete si je vychutnat v menším množství, aniž byste se cítili omezováni.

Nepijte alkohol každý den. Vyberte si dny v týdnu, které strávíte bez alkoholu. Pokud ani v současnosti nepijete každý den, přesto z jednoho dne s konzumací učiňte den bez alkoholických nápojů.

Vypijte jedno pivo nebo jednu sklenku vína či koktejlu místo dvou.

Vybírejte si nápoje s nižším množstvím alkoholu. Obsah alkoholu v nápoji se může lišit i v rámci stejné kategorie.

Používejte menší sklenice. Stejně množství vypadá ve velké sklenici menší než v malé.

Nalévejte si méně. Do ginu s tonikem můžete dát méně ginu, místo velkého piva si lze dát malé nebo aspoň sklenici o 400 ml.

Nepijte na lačno a při konzumaci alkoholu něco pojídejte. Jídlo v žaludku zpomaluje vstřebávání alkoholu, a když budete k pití něco pojídat, pravděpodobně budete pít pomaleji.

Střídejte alkoholické a nealkoholické nápoje. Snížíte nebezpečí, že se opijete, i riziko následné kocoviny. Zákonitě také vypijete méně alkoholu.

Stanovte si finanční limit. Snaze tak omezíte pití a navíc ušetříte. Platí to jak v podnicích, tak při nákupu alkoholu v obchodě.

Sledujte svou konzumaci. Funguje to stejně jako sledování jídla při hubnutí. Můžete si psát do notýsku nebo používat speciální mobilní aplikaci.

Sledujte, jak se cítíte. Když omezíte pití alkoholu, možná zaznamenáte zlepšení spánku nebo příliv energie. Můžete také zhubnout, protože alkohol má vysoký obsah kalorií, brání spalování tuků a může zvyšovat chuť k jídlu.

Související články