poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

dTest: Test vanilkových cukrů zjistil propastné rozdíly v obsahu aromatických látek

1.4.2014

Spotřebitelský časopis dTest nechal otestovat vanilkové a vanilinové cukry, aby zjistil, jakou mají kvalitu co do obsahu aromatických látek. Ve třetině testovaných výrobků bylo tak mizivé množství vanilky či jejích náhražek, že ve skutečnosti šlo jen o hodně předražený cukr.

dTest poslal do laboratoře 13 výrobků prodávaných v českých obchodech, z toho tři s označením vanilkový cukr a deset s označením vanilinový. „Zjistili jsme, že výrobci šetří nejen pravou vanilkou, ale často i jejími levnějšími náhražkami. Vanilkové a vanilinové cukry přitom nejsou právě levné. Přepočteno na kilogram, zaplatíme za většinu z nich řádově stovky korun,“ uvádí Daniel Pavlis, vedoucí redakce dTestu.

Vanilkové cukry musí obsahovat aromatickou látku vanilin z pravé vanilky. Státní norma požaduje, aby v plodu pravé vanilky bylo 1,6 až 2,4 % vanilinu. Pokud je výrobek označen jako vanilinový, jsou v něm levnější náhražky – aromata vanilin či častěji ethylvanilin. Nikde však není určeno, jaké procento aromatických látek mají vanilkové a vanilinové cukry obsahovat a mnozí výrobci na to hřeší.

Dva ze tří testovaných vanilkových cukrů měly na obalu uvedeno, že obsahují minimálně 1,5 procenta bio bourbon vanilky. Obsah vanilinu v obou výrobcích by se tedy měl s přihlédnutím k uvedené normě pohybovat v rozmezí 0,24 až 0,36 miligramu v gramu cukru. Laboratoř však v obou případech naměřila o řád méně. Ve Vanilkovém cukru BIO od Amylonu bylo zjištěno jen 0,037 mg vanilinu v gramu cukru, v TESCO Organic Vanilkovém cukru 0,044 mg/g. Ještě méně vanilinu obsahoval Vanilkový cukr Dr. Oetker - pouhé 0,003 miligramu vanilinu v gramu cukru. „To je tak zanedbatelné množství, že se v podstatě jedná jen o velice drahý cukr. Tento výrobek byl mezi testovanými vzorky zdaleka nejdražší, v přepočtu na kilogram by nás vyšel na 812 Kč. Připomeňme, že obyčejný cukr lze běžně koupit za cenu 22 Kč za kilogram,“ říká Daniel Pavlis.

V případě vanilinových cukrů dTest zjišťoval, jaká aromata byla použita a v jakém množství. Laboratoř odhalila v testovaných výrobcích až stonásobné rozdíly co do obsahu umělých aromatických látek, tedy vanilinu či ethylvanilinu. Nejvíce vanilinu, a to 3,788 mg/g, měl cukr značky Castello (Lidl). „Tři z deseti testovaných vanilinových cukrů obsahovaly tak malé množství aromat, že je lze označit spíše za předražený cukr. V případě Vanilínového cukru značky LN GROUP se množství sledovaných látek dokonce pohybovalo pod hranicí měřitelnosti citlivého laboratorního přístroje,“ uzavírá Daniel Pavlis.

Kontakty pro média:

Daniel Pavlis, pavlis@dtest.cz, tel.: +420 734 122 891
Vanda Jarošová, jarosova@dtest.cz, tel.: +420 731 789 110

 

Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od spuštění v roce 2010 této možnosti využily již desetitisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.

dTest, o.p.s. je největší českou organizací na ochranu spotřebitele, která v ČR působí již od roku 1992. Je vydavatelem spotřebitelského časopisu dTest, na jehož stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů produktů, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o spotřebitelských právech a rady, jak tato práva účinně uplatňovat. dTest je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.
 

Související tiskové zprávy