poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jak se bránit telemarketingu

28.8.2014

Na Českém telekomunikačním úřadě se každoročně množí stížnosti na nevyžádané reklamní hovory. V mnoha případech však provozovatel souhlas k poskytování služeb má, zákazník ho poskytnul, když se zúčastnil soutěže, zapsal do slevového programu či vyplnil anketu na internetu. Mobilní operátoři obvykle mají souhlas se zařazením čísla do marketingové databáze přímo v obchodních podmínkách.

Večeříte a najednou zazvoní telefon. Na displeji vidíte neznámé číslo a volající se zdá být odhodlaný dovolat, i kdyby měl zvonit tři minuty. Silnější povahy hovory rovnou zamáčknou, kdo ho přijme, toho na druhé straně hovoru uvítá hlas s nabídkou pojištění, telefonního tarifu či satelitní televize ...

Telemarketing by se dal považovat za obdobu emailového spamu, jenomže nevyžádaný email smažete jedním kliknutím. Pokud vám přijde v nevhodnou dobu, tak na sebe nijak neupozorňuje, a jelikož je neinteraktivní, nesnaží se vás dotlačit ke koupi.

Proti telemarketingu se ale dá bránit, i když ne stoprocentně. Určitě je dobré si pečlivě pročítat smlouvy, na internetu pak nerozdávat svoje telefonní číslo na potkání. Pokud vás hovory obtěžují, je na místě operátorovi říct, že si nepřejete být nadále kontaktováni. V případě, že by dotyčná společnost vaše přání ignorovala, kontaktujte dozorový orgán , který je oprávněn porušovatele předpisů pokutovat.

V České republice zatím neexistuje obecná možnost nechat se vyřadit z registru telefonních čísel či naopak se nechat zařadit na tzv. „do not call list“, což jsou možnosti, které jako obrana proti nabídkám po telefonu bývají obvyklé na západ od České republiky. Proti jednotlivým marketérům se tak musíte bránit individuálně.

Pokud už se vám operátor telemarketingu dovolal a vy jste jeho nabídku odsouhlasili, ale svůj souhlas jste si rozmysleli, stále máte možnost za splnění zákonných podmínek od uzavřené kupní smlouvy do 14 dnů odstoupit bez udání důvodu. To můžete udělat také po telefonu, spotřebitelská organizace dTest ale doporučuje nic neponechat náhodě a odstoupení od smlouvy podat v průkaznější, písemné formě. K odstoupení od kupní smlouvy byste také měli prodejci vrátit původně objednané zboží. Náklady na navrácení zboží hradí spotřebitel, s výjimkou případů, kdy není možné zboží vrátit poštou. Poštovné za cestu zboží zpět k prodejci je jediný náklad, který je prodávající po spotřebiteli oprávněn požadovat.

Pro prodejce po vašem odstoupení od kupní smlouvy také začne běžet čtrnáctidenní lhůta. Během ní musí vrátit zaplacenou částku za objednané zboží nebo služby, a to stejným způsobem, jakým mu byla zaslána, včetně ceny poštovného. Pokud je více sazeb za dopravu, řídí se tou nejnižší.

Související články