poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Děti na internetu chrání COPPA

5.9.2014

Přemýšleli jste, proč na veškerá fóra nebo sociální sítě se dá zaregistrovat teprve po zakliknutí kolonky „jsem starší třinácti let“? Může za to COPPA, zákon na ochranu dat dětí a mladistvých na internetu.

Zákon COPPA už v minulosti slavil mnoho úspěchů, zrušeny díky němu byly mnohé stránky nepoctivých poskytovatelů zábavních stránek pro děti, kteří o svých uživatelích sbírali osobní data, v roce 2004 pak FTC udělila pokutu 75 tisíc dolarů asi nejznámějšímu porušovateli COPPA, společnosti Bonzi Software a jeho programu BonziBuddy, nechvalně proslulému spyware, který krátce po této pokutě svůj program stáhl.

Zkratka COPPA znamená Children’s Online Privacy Protection Act – zákon o ochraně soukromí dětí na internetu. Ten vyžaduje pro uchování a zacházení se soukromými daty dětí souhlas jejich rodičů a v tomto zákoně je dítě definováno jako osoba mladší třinácti let. Než by tak někteří poskytovatelé online služeb složitě sháněli ono povolení, raději mladistvé na své stránky vůbec nepustí. Případně pak rozhodnutí o jejich soukromí nechají na nich – pokud zaškrtnou možnost „jsem starší třinácti let“, svá data sdílejí dobrovolně.

Internet se vyvíjí stále rychleji a čím dál více společností má zájem o data o vás i vašich dětech. A to jak o ta, která jste sami na internetu zveřejnili, tak ta, která získají pasivním sledováním. A proto je třeba inovovat i samotný proces ochrany dat dětí.

Měsíc srpen přinesl v oblasti internetové bezpečnosti dvě novinky. Sedmou organizací, která může používat titul Safe Harbor – Bezpečné útočiště, se poté co se zavázalo přijmout a pečlivě dodržovat podmínky COPPA stalo webové sdružení iKeepsafe. To se zabývá osvětou na poli internetové bezpečnosti a ochrany soukromí pro děti i jejich rodiče. Federal Trade Comission také přijala k otestování nový způsob ověření dat zákonnými zástupci, který poskytla společnost AgeCheq.
 

Související články