poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Britská vláda vytáhla do boje proti falšovaným potravinám

14.9.2014

Při pohledu do médií to občas vypadá, že nekvalitní potraviny jsou k dostání jen u nás a ve východní Evropě, a naopak na západě je vše v prémiové kvalitě, přírodní a zdravé. Tak tomu však není, mnoho zemí západní Evropy si prošlo velkými potravinovými skandály. Britským spotřebitelům již došla trpělivost, proto spotřebitelský magazín Which? spustil kampaň "Stop food fraud", která slaví první úspěchy.

Začalo to mezinárodní aférou koňského masa v lasagních a masových kuličkách, na kterou se přišlo v sousedním Irsku. Krom koňského masa se také v „hovězích“ hamburgerech a párcích našly stopy vepřového, a to i v těch označených halal.

Ani po takovéto aféře se prodejci nepoučili, což prokázal dubnový průzkum časopisu Which?. Testované jehněčí gyrosy a curry sice tentokrát neobsahovaly koninu, v některých případech však ani jehněčí. Některé z nich pak obsahovaly směs jehněčího s kuřecím či hovězím, v některých dokonce nebylo maso kvůli opakovanému ohřevu identifikovatelné.

Časopis Which? proto spustil kampaň „Stop Food Fraud“, jejímž cílem bylo, jak napovídá sám název, zamezit podvádění v oblasti potravin a restauračních zřízení. Kampaň, která začala nenápadně – pro dnešní dobu příznačně online peticí a twitterovým účtem – slaví první velký úspěch.

Britská vláda vytvořila speciální tým, „Food Crime Unit“, který se bude problematice věnovat. Zaměřit by se měl hlavně na pečlivější kontroly potravin v restauracích a přímo u výrobců. Tak by měl zabránit opakování podobných skandálů. Food Crime Unit by měl také dohlédnout i na označování balených potravin a přesnost takto uváděných informací.
 

Související články