poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Poskytovatelé úvěrů stále porušují předpisy

15.9.2014

Česká obchodní inspekce při své kontrole zjistila, že poskytovatelé úvěrů stále berou zákony na lehkou váhu. Bez problémů prošla pouze třetina poskytovatelů, zbylí chybovali.

Poskytovatelé úvěrů mají opravdu špatnou pověst. Podílejí se na tom především smlouvy psané nečitelným písmem, pro zákazníky absolutně nevýhodné podmínky a neuvádění povinných údajů. Nejeden dlužník zjistil, že místo zapůjčené částky a domluveného rozumného úroku zaplatí nakonec mnohonásobek.

Nejvýznamnějším z pochybení, které zjistila poslední kontrola ČOI bylo zajištění úvěru směnkou. To zákon o spotřebitelském úvěru výslovně zakazuje. Nejčastěji se však inspektoři ČOI setkali s obvyklými chybami, jako je neuvádění povinných informací o RPSN, úrokové sazbě a celkové výši úvěrů. Někteří poskytovatelé se také v podmínkách smlouvy nevzdali nečitelných formulací i písma, jiní zase žádali o odměnu dříve, než spotřebiteli dali doklad o uzavření smlouvy. V šesti případech dokonce poskytovatelé úvěrů porušili i živnostenský zákon, jelikož neměli pro činnost potřebné oprávnění.

Nejhůře dopadly kontroly v Pardubickém kraji, kde v pořádku nebyla ani jedna z testovaných nabídek. Naopak nejméně problémových poskytovatelů úvěrů bylo v Praze a Středočeském kraji, kde z 11 kontrol obstálo sedm, čili necelé tři čtvrtiny.

Oblast poskytování úvěrů byla a je problémová. Občas však nezbyde nic jiného než si úvěr vzít. V takovém případě je nejlepší si pečlivě přečíst obchodní podmínky, zjistit si, jakou má poskytovatel služeb pověst a při podepisování smlouvy se nenechat donutit ke spěchu. Ušetříte si tak mnoho nepříjemností. Díky kalkulačkám dTestu si navíc můžete snadno spočítat, na kolik vás vyjdou úroky případně jak dlouhé splácení vás čeká.
 

Související články