poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Zkrachovalý operátor vymáhá neplatné faktury

25.9.2014

Švédský virtuální operátor, který se zaměřoval zvláště na důchodce, nemocné a sociálně slabé a který proslul nekalými obchodními praktikami a obtěžujícím telemarketingem, zkrachoval. Před tím ovšem ještě stihl svým zákazníkům zaslat faktury k zaplacení tučné částky, i když vůči nim neevidoval nedoplatky. Někteří spotřebitelé, kteří obdrželi fakturu, dokonce ani nikdy jeho zákazníky nebyli.

Případ, který připomíná činnost českých „šmejdů“, se stal ve švédském Stockholmu a týká se tamního operátora jménem Telekraft. Situaci kolem něj navíc ještě komplikují spory mezi jeho majitelem Thommy Viklanderem a provozovatelem sítě Andressem Karlssonem, kteří zasílají faktury zákazníkům každý sám za sebe.

Do Karlssonovy sítě spadalo více takovýchto nepoctivých operátorů, spor s Viklanderovým Telekraftem začal v létě, když se tato společnost chtěla osamostatnit. Už na konci června ale okresní soud ve Stockholmu potvrdil, že Telekraft porušil zákaz používání nekalých obchodních praktik a na konci srpna společnost vyhlásila bankrot .

A právě na konci srpna zákazníkům dorazily faktury. Některým i vícekrát. Spotřebitelský časopis Konsument Verket je označuje za neplatné a požadavek Telekraftu za neoprávněný. Zaslány byly totiž i některým spotřebitelům, kteří sice byli po telefonu osloveni, nabídku však zamítli. Konsument Verket proto nabízí všem potenciálním obětem jednoduchou aplikaci, v níž si mohou ověřit, kdo je jejich skutečným poskytovatelem mobilních služeb. Platit by však neměl nikdo z oslovených.

V Česku se zatím podobné potíže s virtuálními operátory nevyskytly, nepoctiví telemarketéři a podomní prodejci jsou ale realitou. Zvlášť prodejci energií jsou známí „uzavíráním“ smluv se zákazníky, kteří nic nepodepsali, pouze jim dali k nahlédnutí své faktury. Nejlépe se proti nim dá bránit tak, že je do domácnosti vůbec nepustíte, pokud se ale necháte dotlačit k uzavření smlouvy – podomním prodejcem či telemarketérem, máte právo od takto uzavřené smlouvy do 14 dnů odstoupit.
 

Související články