poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Nebezpečné gumičky se na český trh zatím nedostaly

29.9.2014

Loom bands, neboli gumičky ke splétání náramků. Nosí je papež, princ William nebo David Beckham. A zájem o ně je v obchodech enormní. Ve Velké Británii se ale objevily první potíže – některé z gumiček obsahovaly ftaláty.

Britský řetězec s hračkami a módními doplňky Entertainer byl na konci srpna nucen stáhnout nabízené gumičky – obsahovaly totiž nadměrné množství karcinogenních ftalátů. Pohled do nabídky jeho e-shopu prozradí, že se pravděpodobně jednalo o prémiové gumičky značky Loom Twister, případně o levnější Jacks, jiné značky řetězec nenabízel.

Případ ftalátů v gumičkách na zaplétání vzbudil velkou pozornost, spuštěno bylo rozsáhlé testování. V České republice se testování loom bands na obsah nebezpečných látek věnuje ekologické sdružení Arnika, které zatím v žádném z přibližně stovky testovaných vzorků neodhalilo ftaláty ani jiné škodlivé látky. Česká obchodní inspekce pak nařídila stažený některých balení z trhu, důvodem však nebyly ftaláty, ale nedostatečné označení složení výrobku.

I v zahraničí je případ z Velké Británie ojedinělý, v žádných dalších gumičkách zatím nebyly ftaláty prokázány.
 

Související články